জীৱনত সফল হ’বলৈ শ্ৰীকৃষ্ণৰ এই কথাবোৰ সদায় মনত ৰাখিব, প্ৰতিটো সমস্যাৰ সমাধান থাকিব।

প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ জীৱনত উত্থান-পতন ঘটে। কিছুমান মানুহে এই পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হয়, আনহাতে কিছুমানে হাৰ মাৰে। এই অসুবিধাৰ সন্মুখীন হোৱা সকলে সদায় আগবাঢ়ি যায় কিন্তু হাৰ মানি যোৱা ব্যক্তিজন সদায় পিছ পৰি থাকে। আমাৰ মনৰ পৰা ভয় আৰু এলাহ দূৰ কৰিবলৈ এই পৰিস্থিতিবোৰ জীৱনত আহে। এনে পৰিস্থিতিত পৰাজয় মানি লোৱাটোৱে আপোনাৰ সহ্য কৰাৰ ক্ষমতা আৰু অধিক দুৰ্বল কৰি তোলে। ক্ৰমান্বয়ে এনে অভ্যাসে এজন ব্যক্তিৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়, যাৰ ফলত সফলতা লাভ কৰাত বাধাৰ সৃষ্টি হয়।

বিপদৰ সময়ত এজন ব্যক্তিয়ে শিলৰ দৰে শক্তিশালী হৈ তাৰ সমাধান কৰিব লাগে। যদি আপুনি এই কাম নকৰে আৰু সমস্যা দেখি অস্থিৰ হৈ পৰে, তেন্তে মনটো শান্ত কৰিবলৈ নিতৌ গীতা পঢ়ক।

গীতাৰ পাঠ পঢ়িলে মানুহৰ সহনশীলতা আৰু চিন্তাধাৰাত ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন আহে, কাৰণ ইয়াত জীৱনৰ সাৰমৰ্মৰ বিষয়ে বহু বিশদভাৱে বৰ্ণনা কৰা হৈছে। আপোনালোকক কওঁ যে ভাগৱত গীতাক শ্ৰীকৃষ্ণৰ এক ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হয়। জীৱনত আগবাঢ়ি যাবলৈ সকলোৱে শ্ৰীকৃষ্ণৰ জীৱনৰ লগত জড়িত সকলো বিষয় অধ্যয়ন কৰিব লাগে, ইয়াৰ দ্বাৰা সঠিক পথ প্ৰদৰ্শন হয়। ইয়াৰ বিষয়ে জানো আহক

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ স্বভাৱ অতি দুষ্ট। গকুলৰ ৰাজপথত তেওঁৰ দুষ্টামিৰ কাহিনী শুনা যায়। কিন্তু প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত তেওঁ সদায় শান্ত হৈ থাকিল। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই জানিছিল যে কংস খুড়াই তেওঁক হত্যা কৰিব বিচাৰিছে, তথাপিও তেওঁ শান্ত হৈ থাকিল আৰু সময় আহিলেই কন্সৰ প্ৰতিটো আঘাত সহ্য কৰিলে। ইয়াৰ পৰা আমি জানিব পাৰোঁ যে পৰিস্থিতি যিয়েই নহওক কিয়, যদি আপুনি শান্ত হৈ থাকে তেন্তে সময়েও আপোনাক অনুকূল কৰে আৰু সেই সমস্যাৰ সমাধান সহজেই আহে।

জীৱনটো জীয়াই থকাটো সহজ হ’ব, যিমানেই তেওঁ জীয়াই থাকিবলৈ ভাল পায়। এনে জীৱনে মানুহৰ আত্মনিৰ্ভৰশীলতা বৃদ্ধি কৰে। সকলোৱে জানে যে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অতি সহজ-সৰল জীৱন যাপন কৰিছিল। গকুলৰ ৰাজ পৰিয়ালত ডাঙৰ-দীঘল হোৱাৰ পিছতো তেওঁ সাধাৰণ ল’ৰা-ছোৱালীৰ লগত বন্ধুত্ব কৰিছিল। একেদৰে আমিও সাধাৰণ জীৱন যাপন কৰা উচিত। মানুহৰ যিমানেই উচ্চ পদবী নাথাকক কিয় বা যিমানেই টকা-পইচা নাথাকক কিয়, তেওঁ কেতিয়াও গৌৰৱ কৰা উচিত নহয়।

শ্ৰী কৃষ্ণই কৈছে যে পৰিস্থিতি যিয়েই নহওক কিয় আমি আতংকিত হোৱা উচিত নহয়। নাৰ্ভাছ হৈ এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰায়ে নিজৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে। আৰু সঠিক সিদ্ধান্ত লোৱাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁ ভুল পথ বাছি লয়, গতিকে ফলাফল যিয়েই নহওক কিয় আতংকিত নহ’বলৈ চেষ্টা কৰক।

এই পৃথিৱীত যেতিয়াই বন্ধুত্বৰ কথা কোৱা হয় তেতিয়াই কৃষ্ণ জী আৰু সুদামৰ আদৰ্শ দাঙি ধৰা হয়। তেওঁলোকৰ বন্ধুত্বই এই বাৰ্তা দিয়ে যে জীৱনৰ প্ৰতিটো মোৰতে এজন প্ৰকৃত বন্ধু সদায় আপোনাৰ লগত থিয় হৈ থাকে। শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিশ্বাস যে এজন প্ৰকৃত বন্ধুৱে সদায় সফলতা আৰু গন্তব্যস্থানত উপনীত হোৱাত সহায় কৰে।

এজন ব্যক্তিয়ে সদায় ভাল কাম কৰা উচিত। আপুনি নিশ্চিতভাৱে ভাল কামৰ ফল পায়, যিবোৰ আপোনাৰ বাবে উপকাৰী। শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে জীৱনৰ সৰ্ববৃহৎ কৰ্ম হৈছে দান। সকলোৱে আৰ্তজনক দান কৰক, ইয়াৰ দ্বাৰা শুভ ফল পোৱা যায়।

Leave a Comment