যৌনতাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি পায় নেকি?

বিয়াৰ পিছত মানুহৰ ওজন প্ৰায়ে বাঢ়ে। আপুনি হয়তো এইটোও লক্ষ্য কৰিছে যে আপোনাৰ বিয়াৰ ৩ৰ পৰা ৬ মাহৰ ভিতৰতে আপোনাৰ ওজন কিছু বৃদ্ধি পাইছিল আৰু আপোনাৰ বন্ধুসকলে ইয়াক যৌনতাৰ বাবেই বুলি কৈছিল। তেওঁ কোৱা কথাত আপুনি বিশ্বাস কৰিলে, কিন্তু তেওঁৰ উত্তৰত সন্তুষ্ট নহ’ল। গতিকে ইয়াৰ আঁৰৰ আচল কাৰণ কি আৰু কোন দায়ী যৌনতা বা আন কিবা, আমাক জনাওক।

যদি আপুনি ভাৱে যে যৌনতাৰ বাবে ওজন বৃদ্ধি পায়, তেন্তে সেয়া একেবাৰে ভুল। এইটো এটা ডাঙৰ মিথ। ওজন বৃদ্ধিৰ যৌন সম্পৰ্ক নাই, বৰঞ্চ আপোনাৰ যৌন হৰম’নৰ সৈতেহে সম্পৰ্ক আছে। যৌন হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে ওজন বৃদ্ধি পায়। কাৰণ যৌনতা নিজৰ বাবেই এক ডাঙৰ ৱৰ্কআউট। ই কেলৰি জ্বলাই দিয়ে, গতিকে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিৰ লগত ইয়াৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই।

কিয় হৰম’নবোৰ ভাৰসাম্যহীন হৈ পৰে?

হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বহু কাৰণ হ’ব পাৰে, যেনে- জিনীয়, মানসিক চাপ, খাদ্যাভ্যাস, জীৱনশৈলী, অন্যান্য হৰম’ন আদি। যৌন হৰম’ন ইষ্ট্ৰজেন, প্ৰজেষ্টেৰন, টেষ্টষ্টেৰন আৰু DHEA আদি। ইয়াৰ উপৰিও মহিলাৰ ওজন বৃদ্ধিৰ কাৰণ পিচিঅ’ডি বা অকালতে পেৰিমেন’প’জ হ’ব পাৰে।

যৌন হৰম’নৰ বিষয়ে জানি লওক

DHEA: এইটো এটা হৰম’ন যিটো পুৰুষ আৰু মহিলাৰ যৌন হৰম’নৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ অভাৱেও ওজন বৃদ্ধি কৰে। ইষ্ট্ৰজেনঃ মহিলাৰ ডিম্বাশয় আৰু এড্ৰিনেল গ্ৰন্থিৰ পৰা পোৱা এই হৰম’নেও মহিলাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰে। প্ৰজেষ্টেৰন: ইষ্ট্ৰজেনৰ দৰেও কাম কৰে। মহিলাৰ যৌন পৰিপক্কতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে গৰ্ভাৱস্থাৰ বাবে মহিলাৰ শৰীৰো শক্তিশালী কৰে। যদি শৰীৰত প্ৰজেষ্টেৰনৰ অভাৱ হয়, তেন্তে ইষ্ট্ৰজেন নিয়ন্ত্ৰণহীন হৈ পৰে, যাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হয়।

হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ লক্ষণ

কঁকাল আৰু উৰুৰ ওচৰত চৰ্বি জমা হোৱা – মাহেকীয়া হোৱাৰ তাৰিখত পলম হোৱা – গৰম হোৱা – যোনি শুকান হোৱা – অনিদ্ৰা – মেজাজৰ দোলন – যৌন ইচ্ছা কমি যোৱা – উদ্বেগ বা হতাশা।

জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন

বিয়াৰ পিছত মানুহে প্ৰায়ে কম্ফাৰ্ট জ’নত গৈ ফিটনেছ এৰি দিয়ে, যাৰ বাবে তেওঁলোকৰ ওজন বৃদ্ধি পায়। লগতে বিবাহৰ প্ৰাৰম্ভিক দিনত দম্পতীয়ে বহুত ভ্ৰমণ কৰে আৰু বাহিৰত খাদ্য গ্ৰহণ কৰে, যাৰ বাবে ওজন বৃদ্ধি পায়।

কি কৰিব?

হৰম’ন ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিবলৈ সুস্থ জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰক। মানসিক চাপ, উদ্বেগ আৰু হতাশাৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ চেষ্টা কৰক। জাংক ফুড আৰু ফ্ৰাইড ফুড পৰিহাৰ কৰক।

Leave a Comment