সূৰ্য্য অস্ত যোৱাৰ পিছত মৃতদেহ সৎকাৰ কিয় কৰিব নালাগে জানেনে? গৰুড় পুৰাণত আছে ইয়াৰ গোপন ৰহস্য।

আমাৰ শাস্ত্ৰত কিছুমান কথা উল্লেখ আছে যিবোৰৰ আমাৰ জীৱনৰ লগত কিছু সম্পৰ্ক আছে। শাস্ত্ৰত এনে বহু কথা লিখা আছে যাৰ বিষয়ে আমি জানো, কিন্তু কাৰণৰ বিষয়ে অজ্ঞাত। এনে কিছুমান কাম যেনে সন্ধিয়া ঝাড়ু দিয়া উচিত নহয়, ৰাতি নখ আৰু চুলি কটা নিষিদ্ধ, খাদ্য সদায় মজিয়াত বহি খাব লাগে আৰু এনে বহুতো ৰীতি-নীতি যিবোৰ জীৱনৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত। আমাৰ শাস্ত্ৰত এনে বহু কথাৰ মিশ্ৰণ। ইয়াৰে এটা কথা হ’ল মৃতদেহ দাহ কৰাৰ নিয়ম।

ইয়াৰে এটা নিয়ম হ’ল সূৰ্যাস্তৰ পিছত মৃতদেহ দাহ নকৰা। হিন্দু ধৰ্মগ্ৰন্থত ষোল্লটা সংস্কাৰৰ বৰ্ণনা পোৱা গৈছে। এই সকলোবোৰ ৰীতি-নীতিৰ ভিতৰত শেষ আচাৰ-ব্যৱহাৰ। ব্যক্তিজনৰ মৃত্যুৰ পিছত এই কাম কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানৰ বাবে কিছুমান বিশেষ নিয়ম প্ৰণয়ন কৰা হৈছে। য’ত মূল কথাটো হ’ল সূৰ্যাস্তৰ পিছত কেতিয়াও মৃতদেহ দাহ কৰা নহয়। নাৰদ সঞ্চাৰৰ জ্যোতিষী অনিল জৈনৰ পৰা জনাওক শাস্ত্ৰই ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণসমূহৰ বিষয়ে কি কয়।

শাস্ত্ৰত সূৰ্যাস্তৰ পিছত দাহ কৰাটো কিয় নিষিদ্ধ?

গৰুড় পুৰাণতো উল্লেখ আছে যে যদি কোনো ব্যক্তিৰ শেষ ৰীতি-নীতি সূৰ্যাস্তৰ পিছত কৰা হয় তেন্তে তেওঁ কেতিয়াও মোক্ষ লাভ নকৰে। এনে পৰিস্থিতিত ৰাতি মানুহৰ মৃত্যু হ’লেও পুৱাৰ ভাগত শ্মশান কৰা হয়।শাস্ত্ৰ মতে যদি শেষ ৰীতি ৰাতি অৰ্থাৎ সূৰ্যাস্তৰ পিছত কৰা হয় তেন্তে স্বৰ্গৰ সকলো দুৱাৰ বন্ধ হৈ নৰকৰ দুৱাৰ খোল খায়। গতিকে এই সময়ত যদি শেষ ৰীতি-নীতি কৰা হয় তেন্তে পোনে পোনে নৰকলৈ যায়। ইয়াৰ লগতে এনে ব্যক্তিৰ পৰৱৰ্তী জন্মত কিছু অংগ বিসংগতি হ’ব পাৰে বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়।

ৰীতি-নীতি অনুসৰি শেষ কাৰ্য সম্পন্ন কৰা হয়

হিন্দু ধৰ্মত ৰীতি-নীতি আৰু পৰম্পৰা বহুলভাৱে পালন কৰা হয়। ইয়াত কোনো পদ্ধতি অবিহনে কোনো কাম সম্পূৰ্ণ নহয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে কাৰোবাৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁৰ শেষ ৰীতি-নীতি সম্পূৰ্ণ ৰীতি-নীতিৰে সম্পন্ন কৰা হয়। যি ব্যক্তিৰ শেষ ৰীতি-নীতি ৰীতি-নীতি অনুযায়ী কৰা নহয়, তেওঁ মানৱ জীৱনৰ পৰা মোক্ষ নাপায় বুলিও বিশ্বাস কৰা হয়। এনে আত্মাই বিচৰণ কৰি থাকে আৰু পৰিত্ৰাণৰ পৰা বঞ্চিত হৈ থাকে। একে শাস্ত্ৰৰ মতে সূৰ্যাস্তৰ পিছত দাহ নকৰাৰ নিয়ম আছে।

শেষৰ ৰীতি-নীতি কেনেকৈ কৰা হয়?

কোনো ব্যক্তিৰ মৃত্যু হ’লে তেওঁৰ শেষ ৰীতি-নীতি সম্পন্ন কৰা হয়। লগতে এটা পাত্ৰত পানী ভৰাই মৃতদেহটোৰ চাৰিওফালে ঘূৰি ঘূৰি শেষত মাটিৰ পাত্ৰটো ভাঙিলে আত্মাৰ শৰীৰৰ প্ৰতি থকা আকৰ্ষণ ভাঙি মুক্ত হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

মৃত্যু মৃতদেহৰ প্ৰদক্ষিণৰ সময়ত ব্যক্তিজনৰ জীৱনৰ কাহিনী বৰ্ণিত হয়। ইয়াত মানুহক কলহ হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু কলহত থকা পানীক ব্যক্তিৰ সময় বুলি ধৰা হয়। গাঁতৰ পৰা টোপাল টোপাল পানী কমি যোৱাৰ লগে লগে সেই ব্যক্তিজনৰ বয়সো কমি যায়। শেষত পাত্ৰটো ভাঙিলেই বুজায় যে ব্যক্তিজনৰ জীৱনৰ অন্ত পৰিছে আৰু শৰীৰত বাস কৰা আত্মাটো মুক্ত হৈছে।এইদৰে হিন্দু ধৰ্ম শাস্ত্ৰত সূৰ্যাস্তৰ পিছত শ্মশান নকৰাটো নিষিদ্ধ আৰু যদি এই নিয়মসমূহ পালন কৰা নহয় তেন্তে ব্যক্তিজনৰ আত্মাই মোক্ষ নাপায়।

Leave a Comment