ভগৱান গণেশক পূজা কৰি থাকোঁতে এই ৪টা ভুল নকৰিব, নহলে তওবা কৰিব লাগিব।

হিন্দু ধৰ্মত ভগৱান গণেশক প্ৰজ্ঞা, জ্ঞান আৰু সমৃদ্ধিৰ দেৱতা বুলি গণ্য কৰা হয়। যিকোনো শুভ কামৰ আৰম্ভণিতে তেওঁক নিশ্চিতভাৱে পূজা কৰা হয়। গণপতি বাপ্পাৰ বহু নাম আছে, যেনে গণপতি, সিদ্ধিবিনায়ক, বিঘ্নাহৰ্ত আৰু মুষ্কাবাহন। ভগৱান গণেশে তেওঁৰ ভক্তসকলৰ প্ৰতিটো কষ্ট দূৰ কৰি তেওঁলোকৰ প্ৰতিটো ইচ্ছা পূৰণ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। মানুহে গণেশ ভগৱানৰ আশীৰ্বাদ পাবলৈ পূজা কৰে। ধৰ্ম পণ্ডিতসকলৰ মতে ভগৱান গণেশ ভগৱান শিৱৰ দৰে সৰল স্বভাৱৰ। কিন্তু তেওঁক পূজা কৰাৰ সময়ত কিছু কথা মনত ৰখাটো জৰুৰী। এইবোৰৰ যত্ন লোৱা নহ’লে তেওঁলোকৰ খং উঠিব পাৰে।

ভগৱান গণেশ প্ৰজ্ঞা আৰু বাধা আঁতৰোৱা হিচাপে পৰিচিত। সেয়ে বুধবাৰে তেওঁক পূজা কৰিলে সকলো বাধা দূৰ হৈ কাম সফল হয়। বুধবাৰো জ্ঞান আৰু শিক্ষাৰ দেৱতা বুধৰ দিন। গতিকে এই দিনটোত গণেশক পূজা কৰিলে জ্ঞান আৰু শিক্ষা লাভত সহায় হয়। গণেশক সমৃদ্ধি আৰু ধনৰ দেৱতা হিচাপেও পূজা কৰা হয়। সেয়েহে বুধবাৰে তেওঁক পূজা কৰিলে ব্যৱসায় আৰু আৰ্থিক লাভৰ বৃদ্ধি হয়।

ভগৱান গণেশক পূজা কৰি থাকোঁতে এই ৪টা ভুল নকৰিব

ভঙা চাউলঃ ভগা চাউল কেতিয়াও ভগৱান গণেশক অৰ্পণ নকৰিব। ভঙা চাউলে অসম্পূৰ্ণতা আৰু অশুভতাৰ প্ৰতীক বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ভগৱান গণেশক সদায় গোটা আৰু অক্ষত চাউল আগবঢ়াব।

কেতকি ফুল: কেতিয়াও ভগৱান গণেশক কেতকি ফুল আগবঢ়াব নালাগে। ভগৱান শিৱই এই ফুলবোৰক অভিশাপ দিছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। কেতকি ফুল আগবঢ়াই ভগৱান গণেশক ক্ষুব্ধ কৰি আপোনাৰ জীৱনত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

তুলসী পাতঃ তুলসী পাত কেতিয়াও ভগৱান গণেশক অৰ্পণ কৰিব নালাগে। কিংবদন্তি অনুসৰি তুলসীয়ে ভগৱান গণেশক অভিশাপ দিছিল। সেয়ে ভগৱান গণেশৰ পূজাত কেতিয়াও তুলসী পাত অৰ্পণ কৰা নহয়।

নেতিবাচক চিন্তা: পূজা কৰাৰ সময়ত মনটোক ইতিবাচক কৰি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। নেতিবাচক চিন্তাৰ পৰা আঁতৰি থাকক, কাৰণ পূজাৰ ফলত কোনো ফল পোৱা নাযায়। ভগৱান গণেশৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ বিশ্বাস আৰু বিশ্বাস ৰাখক।

Leave a Comment