বয়স আৰু উচ্চতা অনুসৰি কিমান হ’ব লাগে আপোনাৰ ওজন? জানি লওক সেই বিষয়ে

সুস্থ হৈ থাকিবলৈ সঠিক ওজন থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি আপোনাৰ ওজন কম বা অতিৰিক্ত ওজন হয় তেন্তে দুয়োটা স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল নহয়। যদি আপুনিও আপোনাৰ ওজনৰ বিষয়ে বিভ্ৰান্ত হৈ আছে আৰু জানিব বিচাৰে যে আপোনাৰ ওজন শুদ্ধ নে নহয়? গতিকে আমি আপোনাক কওঁ যে আপোনাৰ বয়স আৰু উচ্চতা অনুসৰি সিদ্ধান্ত লোৱা হয়। কিন্তু শৰীৰৰ প্ৰকাৰ, স্বাস্থ্যৰ অৱস্থাকে ধৰি আন বহু কথাই ওজনত প্ৰভাৱ পেলায়। কিন্তু, সাধাৰণতে বয়স আৰু উচ্চতা অনুসৰি ওজন নিৰ্ণয় কৰা হয়। জিন্দল হস্পিতালৰ ডাঃ অভিষেক বেনাৰ্জীৰ সৈতে আমি এই বিষয়ে কথা পাতিলোঁ। এইটো কেনেকৈ হয় কওঁ।

বি এম আই অনুসৰি ওজন গণনা কৰাটো শুদ্ধ নেকি?

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বহু লোকে BMI (Body Mass Index)ৰ সহায়ত উচ্চতা অনুসৰি ওজন হিচাপ কৰে। কিন্তু, এইটো শুদ্ধ নহয়। ইয়াৰ সহায়ত যদি আপুনি সিদ্ধান্ত লৈছে যে আপোনাৰ ওজন কম নে অতিৰিক্ত ওজন, তেন্তে ই ভুল হ’ব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বিএমআইত পেশীৰ ভৰ, হাড়ৰ ঘনত্ব, শৰীৰৰ প্ৰকাৰ আৰু লিংগকে ধৰি বহু কথাই আওকাণ কৰা হয়। ইয়াৰ বাবেই ইয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰাটো উচিত নহয়।

বয়স আৰু উচ্চতা অনুসৰি আপোনাৰ সঠিক ওজন জানি লওক

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে যদি আপোনাৰ উচ্চতা ৫ ফুট হয় তেন্তে আপোনাৰ ওজন ৪৪ৰ পৰা ৫৫ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

যদি আপোনাৰ উচ্চতা ৫ ফুট ২ ইঞ্চিৰ পৰা ৫ ফুট ৪ ইঞ্চিৰ ভিতৰত হয়, তেন্তে আপোনাৰ ওজন ৪৯ৰ পৰা ৬৩ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

যিসকল লোকৰ উচ্চতা ৫ ফুট ৬ ইঞ্চি, তেওঁলোকৰ ওজন ৫৩ৰ পৰা ৬৫ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

যদি আপোনাৰ উচ্চতা ৫ ফুট ৮ ইঞ্চি হয়, তেন্তে আপোনাৰ ওজন ৫৬ৰ পৰা ৭১ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

যদি আপোনাৰ উচ্চতা ৫ ফুট ১০ ইঞ্চি হয়, তেন্তে আপোনাৰ ওজন ৫৯ৰ পৰা ৭৫ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

যিসকল লোক ৬ ফুট ওখ, তেওঁলোকৰ ওজন ৬৫ৰ পৰা ৮০ কিলোগ্ৰামৰ ভিতৰত হ’ব লাগে।

বয়স আৰু উচ্চতা অনুসৰি সঠিক ওজন বজাই ৰখাৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে। অতিৰিক্ত ওজনৰ বাবে আপুনি বিপদত পৰিব পাৰে। যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ ওপৰত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম।

Leave a Comment