চাকৰিৰ ইন্টৰভিউৰ বাবে নিজকে কেনেকৈ প্ৰস্তুত কৰিব? আত্মবিশ্বাসী হওক এই ৫টা সহজ পদক্ষেপৰ সহায়ত

চাকৰি বিচাৰি আছে নেকি? বহুত চিভি পঠাইছে আৰু এতিয়া সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে নেকি? আতংকিত নহ’ব! অলপ প্ৰস্তুতি আৰু আত্মবিশ্বাসেৰে এই কঠিন পৰীক্ষাতো জয় কৰিব পাৰিব। মনত ৰাখিব, চাকৰিৰ সাক্ষাৎকাৰে আপোনাৰ জ্ঞান আৰু অভিজ্ঞতা পৰীক্ষা কৰাই নহয়, আপোনাৰ ব্যক্তিত্ব আৰু যোগাযোগৰ দক্ষতাও মূল্যায়ন কৰে। আজি আমি আলোচনা কৰিম যে আপুনি কেনেকৈ চাকৰিৰ সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে নিজকে উত্তম পদ্ধতিৰে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।

কোম্পানী আৰু পোষ্টৰ বিষয়ে তথ্য

প্ৰথমে কোম্পানীটোৰ বিষয়ে আৰু যিটো পোষ্টৰ বাবে আপুনি সাক্ষাৎকাৰ দিব সেইটোৰ বিষয়ে সম্যক তথ্য লওক। কোম্পানীটোৰ ৱেবছাইট, ছ’চিয়েল মিডিয়া, আৰু বাতৰিৰ প্ৰবন্ধৰ জৰিয়তে জানি লওক। ইয়াৰ উপৰিও পদটোৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় অৰ্হতা আৰু অভিজ্ঞতাও ভালদৰে পঢ়ক।

নিজকে প্ৰস্তুত কৰক

আপোনাৰ ৰিজ্যুম আৰু কভাৰ লেটাৰ পুনৰ পঢ়ক আৰু তাত থকা তথ্যসমূহ ভালদৰে মুখস্থ কৰক। লগতে আপোনাৰ শক্তি আৰু দুৰ্বলতাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰক আৰু সেইবোৰৰ বাবে সাজু থাকক।

সম্ভাৱ্য প্ৰশ্নৰ উত্তৰ

কিছুমান সাধাৰণ সাক্ষাৎকাৰৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আগতীয়াকৈ প্ৰস্তুত কৰক। যেনে, ‘নিজৰ বিষয়ে কওক’, ‘আপুনি কিয় এই পদত আবেদন কৰিছে?’, ‘আপোনাৰ শক্তি আৰু দুৰ্বলতা কি?’, ‘আপোনাৰ দৰমহাৰ আশা কি?’।

প্ৰশ্নৰ প্ৰস্তুতি

সাক্ষাৎকাৰৰ সময়তো আপোনাক বহু প্ৰশ্ন কৰা হ’ব। গতিকে কোম্পানী আৰু পদৰ লগত জড়িত কিছুমান ভাল প্ৰশ্ন প্ৰস্তুত কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা দেখা যাব যে আপুনি কোম্পানী আৰু পোষ্টটোৰ বিষয়ে সম্যক তথ্য লাভ কৰিছে।

ইতিবাচক শৰীৰৰ ভাষা

সাক্ষাৎকাৰৰ সময়ত আত্মবিশ্বাসী হওক আৰু নিজৰ মতামত স্পষ্টকৈ প্ৰকাশ কৰক। চকুৰ সংস্পৰ্শ কৰি কথা পাতিব আৰু হাঁহি থাকিব।

Leave a Comment