তুলসী পূজাৰ সময়ত এই নিয়ম মানি চলিলে লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ পাব, সুখ আৰু সমৃদ্ধি বাঢ়িব।

পূজা পাঠ নিয়মঃ সনাতন ধৰ্মত তুলসী উদ্ভিদক বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। বিশ্বাসসমূহ হ’ল তীৰ্থযাত্ৰা ইয়াৰ মূল, সকলো দেৱ-দেৱী মাজত আৰু বেদ শাখাত বাস কৰে। তুলসীক মাতৃ লক্ষ্মীৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ অবিহনে ভগৱান বিষ্ণুৰ পূজা অসম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। বহুতে দৈনিক তুলসী পূজা কৰে। শাস্ত্ৰ মতে তুলসী পূজা কৰিলে বুদ্ধি, মনোবল আৰু স্বাস্থ্য অৰ্জনত সহায় হয়। ঘৰত বাস কৰে মাতৃ লক্ষ্মী। সুখ আৰু সমৃদ্ধি সদায় থাকে। তুলসী পূজাৰ সময়ত কিছু নিয়ম মানি চলাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। নিয়ম অনুসৰি পূজা নকৰিলেও ক্ষতি হ’ব পাৰে।

তুলসী পূজাৰ পদ্ধতি

ৰাতিপুৱা গা ধুই পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিহে তুলসীক পানী আগবঢ়াব। ভেৰমিলিয়ন আৰু ফুল আগবঢ়াব লাগিব। তুলসী স্তোত্ৰ আবৃত্তি কৰক। লগতে তুলসী আৰতিও কৰিব। ফলমূল আৰু মিঠাই আগবঢ়াওক। তাৰ পিছত খাদ্য বিতৰণ কৰক।

এনেকৈ পানী আগবঢ়াব নালাগে

বহু ঘৰত পৰিয়ালৰ সকলো সদস্যই এজন এজনকৈ তুলসীক পানী আগবঢ়ায়। কিন্তু তেনে কৰাটো শুভ নহয়। তুলসী গছ শুকাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

পূজা কেতিয়া কৰিব?

সন্ধিয়া তুলসী স্পৰ্শ কৰাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। পূজাৰ উপযুক্ত সময় ৰাতিপুৱা।

বন্তি জ্বলোৱাৰ নিয়ম

তুলসীৰ সন্মুখত ঘিউৰ লেম্প জ্বলায়। কিন্তু লেম্পৰ তলত হাতত ৰাখিব। লেম্পৰ তলত চাউলৰ শস্য আগবঢ়াব পাৰে। পৰিক্ৰমাও কৰক।

এই কাম মহিলাসকলে কৰিব লাগিব

তুলসী পূজাৰ সময়ত মহিলাসকলে চুলি খোলা ৰাখিব নালাগে। সদায় চুলি বান্ধি মূৰ ঢাকি পূজা কৰক।

এই দিনটোত পানী আগবঢ়াব নালাগে

দেওবাৰ আৰু একাদশীত তুলসীক পানী আগবঢ়াব নালাগে। তেনে কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা নহয়। লগতে একাদশীৰ দিনা তুলসীৰ পাত ছিঙিব নালাগে।

Leave a Comment