কঁকালৰ বিষৰ পৰা মুক্তিৰ ফলপ্ৰসূ উপায় জানো আহক

আজিকালি বহু লোকে কঁকাল আৰু আঁঠুৰ বিষত ভুগিছে। চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মতে ঔষধ সেৱন কৰিলে বিষ সাময়িকভাৱে কমি যায়। কিন্তু কিছুদিন পিছতো একে সমস্যাই দেখা দিলে। বেদনাদায়ক বিষৰ কোনো নিৰাময় নাই।

কঁকালৰ বিষ

কিন্তু জীৱনশৈলীৰ সাধাৰণ পৰিৱৰ্তনে পিঠিৰ আঁঠুৰ বিষ কম কৰিব। প্ৰতিদিনে কেইটামান অভ্যাস পালন কৰিলে এই বিষৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।

এবাৰ চাওঁ আহক-

১) আজিকালি আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যা হৈছে পৰ্যাপ্ত শাৰীৰিক পৰিশ্ৰমৰ অভাৱ। দিনটোত কমেও আধা ঘণ্টা ব্যায়াম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। ব্যায়ামৰ পিছত নিশ্চয় টানিব লাগে। ই পেশী আৰু হাড় শক্তিশালী কৰিব। নমনীয়তা বৃদ্ধি পাব। যোগাসন কৰিব পাৰিলেও লাভ পাব।

২)বহু সময় বহি নাথাকিব। অফিচত কাম কৰিলেও মাজে মাজে বিৰতি লওক। খোজ কাঢ়ি যাওক কঁকাল, ভৰি টানি লওক।

৩) অফিচৰ কম্পিউটাৰত কাম কৰিলে উপযুক্ত চকী টেবুল ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। মেৰুদণ্ড মোটামুটি পোন হোৱাটো নিশ্চিত কৰক।

৪) জোতাৰ লগত কঁকাল আৰু আঁঠুৰ বিষৰ মাজত সম্পৰ্ক আছে। সঠিক আকাৰৰ ভাল মানৰ জোতা পিন্ধিবলৈ চেষ্টা কৰক। জোতা কিনিলে কোমল কুশ্বনযুক্ত তলুৱা বিচাৰিব লাগে।

৫) খাদ্যৰ ট্ৰেত প্ৰচুৰ পৰিমাণে শাক-পাচলি আৰু ফল-মূল ৰাখিব লাগে। ব্ৰকলি, বিলাহী, বীন, অংকুৰিত চজিনা বেছিকৈ খাব। গাখীৰ সহ্য কৰিলে প্ৰতিদিনে খাব পাৰে। নিয়মিতভাৱে কণী খাব লাগে। ই প্ৰটিন আৰু কেলচিয়ামৰ অভাৱ পূৰণ কৰিব।

৬) ইউৰিক এচিডৰ সমস্যাৰ ফলত প্ৰায়ে কঁকাল আৰু আঁঠুৰ বিষ হয়। গতিকে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মতে ইউৰিক এচিড টেষ্টটো কৰি লওক। ইউৰিক এচিডৰ মাত্ৰা বেছি হ’লে টমেটো, কাবুলী চজিনা, মচুৰ দাইল আদি খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

৭) কোনো ঔষধ বা কেলচিয়াম টেবলেট নিজাববীয়াকৈ গ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰম্ভ নকৰিব। চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ পিছতহে ঔষধ খাব লাগে।

Leave a Comment