Spiritual

ধনতেৰাছৰ দিনা ভগৱান কুবেৰক নিশ্চয়্কৈ অৰ্পণ কৰক এইবোৰ বস্তু, ঘৰত কেতিয়াও অভাৱ নহ’ব টকাৰ

Dhanteras ২০২৩ঃ হিন্দু ধৰ্মৰ মতে ধনতেৰাছৰ দিনটো ভগৱান কুবেৰ আৰু মাতৃ লক্ষ্মীক সন্তুষ্ট কৰাৰ বাবে আটাইতকৈ বিশেষ দিন। এই দিনটোত তেওঁৰ আশীৰ্বাদ পালে আপোনাৰ পৰিয়াল ধন-সম্পত্তি আৰু সমৃদ্ধিৰে ভৰি পৰিব। কোৱা হয় যে এই দিনটোত যদি আপুনি ভগৱান কুবেৰক কিছুমান বিশেষ বস্তু আগবঢ়ায়, তেন্তে ভগৱান কুবেৰ সন্তুষ্ট হ’ব।

ধনতেৰাছৰ দিনা লক্ষ্মী দেৱীক সন্তুষ্ট কৰাৰ লগতে ভগৱান কুবেৰক সন্তুষ্ট কৰাৰ উপায়ো জানিব লাগে।

এই ৰঙৰ খাদ্য আগবঢ়াব

ভগৱান কুবেৰক হালধীয়া ৰঙৰ খাদ্য আগবঢ়োৱা হয়। যদি আপুনি তেওঁলোকক সন্তুষ্ট কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি হালধীয়া ৰঙৰ লাডু, হালধীয়া ৰঙৰ মিঠাই বা কেশৰেৰে তৈয়াৰী খীৰ আগবঢ়াব পাৰে।

হালধি আগবঢ়াওক

কাৰণ হালধীয়া ৰং ভগৱানক আগবঢ়োৱা হয়, হালধিৰ ইয়াত বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। কুব্ৰে দেৱতাৰ সন্মুখত হালধি্ৰ পানী বা ঘিউৰ লগত মিহলাই মাটিত স্বস্তিকা বনাব লাগে। এনে কৰিলে আপোনাৰ পৰিয়ালৰ বাবে শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

পদুম ফুল নিবেদন কৰাটো শুভ

হিন্দু ধৰ্মত কমলগতাৰ গুৰুত্ব বেছি। প্ৰতিটো শুভ কামত ইয়াৰ ব্যৱহাৰ হয়। ভগৱান কুবেৰৰ লগতে দেৱী লক্ষ্মীকো সন্তুষ্ট কৰাটো শুভ। ধন-সম্পত্তি লাভৰ বাবে কমলগাটা ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

ভগৱান কুবেৰক দূৰ্ভা অৰ্পণ কৰক

দূৰ্ভা এবিধ ঘাঁহ, যিটো পূজা-পাতলত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কোৱা হয় যে ভগৱান কুবেৰক দূৰ্ব অৰ্পণ কৰিলে সকলো ধৰণৰ সুখ আৰু ধন-সম্পত্তি বৃদ্ধি পায়। কিন্তু ধনতেৰাৰ দিনা যদি আপুনি ভগৱানক আগবঢ়াই দিয়ে, তেন্তে আপোনাৰ ঘৰৰ ধনৰ সমস্যাও কমি যায়।

নাৰিকল আগবঢ়োৱা শুভ

ধনতেৰাৰ দিনা আপোনাৰ পূজা থালীত নাৰিকল থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু মনত ৰাখিব যে নাৰিকল ভাঙিব নালাগে। পূজাৰ সময়ত নাৰিকল ৰঙা কাপোৰেৰে এনেদৰে মেৰিয়াই দিব লাগে যাতে ইয়াৰ আগফালৰ অংশ দেখা যায়।

Advertisement

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button