এনে সমস্যা থকা বক্তি সকলে ভুলটো নাখাব নহৰু। দুগুণ বাঢ়িব সমস্যা !

ভাৰতীয় ঘৰত খাদ্যত নহৰু বেছি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই কেৱল খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰাই নহয় স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। শীতকালৰ কথা ক’বলৈ গ’লে এই বতৰত শৰীৰক গৰম কৰি ৰখাতো সহায় কৰে। আজিলৈকে আপুনিও নিশ্চয় নহৰু খোৱাৰ উপকাৰিতাৰ কথা শুনি আহিছে, কিন্তু আপুনি জানেনে যে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী বুলি বিবেচিত নহৰু কিছুমান মানুহৰ বাবেও ক্ষতিকাৰক বুলিও প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

হয়, নহৰু খোৱাৰ কিছুমান অসুবিধা আছে যিবোৰ আপুনি নিশ্চয় জানে। কিছুমান স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাত নহৰুৱে ও আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। জানো আহক নহৰু খোৱাৰ ফলত কেনে ধৰণৰ মানুহৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে।

১/ অম্লতাঃ যিসকল লোকৰ এচিডিটিৰ সমস্যা বেছি, তেওঁলোকে নহৰু খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। যদি এচিডিটিৰ সমস্যা হয়, তেন্তে নহৰু খোৱাৰ ফলত হাৰ্টবাৰ্ণ হ’ব পাৰে। সেইবাবেই এনে লোকে ইয়াক সেৱন কৰাটো পৰিহাৰ কৰা উচিত।

২/ দুৰ্বল পেটঃ বহুত মানুহৰ পেটটো বৰ সুক্ষ্ম। পেট দুৰ্বল হোৱাৰ অৰ্থ হ’ল যিকোনো গধুৰ বা টেঙা বস্তু খালে তেওঁলোকৰ পেট সোনকালে বিচলিত হয়। এনে লোকেও নহৰু সেৱন কৰিব নালাগে। যিহেতু নহৰু অতি গৰম হয়, সেয়েহে ইয়াক সেৱন কৰিলে এই সমস্যা আৰু বৃদ্ধি পোৱাৰ ভয় থাকে।

৩/ মুখৰ দুৰ্গন্ধঃ কিছুমান মানুহৰ বহুত ঘাম আৰু মুখৰ দুৰ্গন্ধ ওলায়। এনে লোকে নহৰু সেৱন কৰিলে তেওঁলোকৰ সমস্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি হে পাব পাৰে। যদি আপোনাৰো মুখৰ দুৰ্গন্ধ আৰু অত্যধিক ঘাম ওলায়, তেন্তে নহৰু ব্যৱহাৰ নকৰিব। ইয়াৰ সেৱনে আপোনাৰ সমস্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব।

৪/ প্ৰেছক্ৰিপচন ঔষধঃ যিসকল লোকে তেজ পাতল কৰিবলৈ যিকোনো ধৰণৰ ঔষধ খাই আছে, তেন্তে তেনে লোকেও সেৱনৰ আগতে সাৱধান হ’ব লাগে। যদি আপুনিও এনে কোনো ঔষধ সেৱন কৰি আছে তেন্তে সীমিত পৰিমাণতহে নহৰু সেৱন কৰক।

Leave a Comment