কেঁচা পিঁয়াজ পুৰুষৰ বাবে অতি উপকাৰী, জানক ইয়াক খোৱাৰ সঠিক উপায়

Benefits of Raw Onion: প্ৰায় প্ৰতিটো ভাৰতীয় পাকঘৰ আৰু প্ৰতিটো ভাৰতীয় খাদ্যৰ অপৰিহাৰ্য উপাদান পিয়াঁজ। যাৰ অবিহনে খাদ্যৰ সোৱাদ সম্পূৰ্ণ যেন নালাগে। পিঁয়াজৰ বিশেষ কথাটো হ’ল ই প্ৰতিটো খাদ্যৰ সংগী হৈ পৰে। দৈত দি ৰাইতা বনাব পাৰি। শাকত দি গ্ৰেভি বনাওক। বা, ইয়াৰ শাক পোনে পোনে বনাওক। পিঁয়াজৰ পাকোডা বনাওক বা চালাড বনাওক। পিয়াঁজৰ সোৱাদ সকলো দিশতে সুস্বাদু। এই পিঁয়াজত যিমানেই খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি কৰাৰ শক্তি আছে, সিমানেই আপোনাৰ শৰীৰক সুস্থ কৰি ৰখাৰ শক্তিও আছে। বিশেষকৈ পিঁয়াজ কেঁচা হ’লে আৰু অধিক উপকাৰী। কেঁচা পিঁয়াজ গৰমৰ পৰা সকাহ দিয়াত ফলপ্ৰসূ।

কেঁচা পিঁয়াজৰ গুণ

কেঁচা পিঁয়াজৰ শৰীৰত জলসিঞ্চিত কৰি ৰখাৰ বহু গুণ আছে। খোৱা সকলৰ শৰীৰত পানীৰ অভাৱ নাই। ছডিয়ামৰ লগতে এই পিঁয়াজে পটাছিয়ামৰ অভাৱো পূৰণ কৰে। যাৰ বাবে শৰীৰত ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ভাৰসাম্য ভালদৰে ৰখা হয়। হেল্থলাইনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি কেঁচা পিঁয়াজত কোৱাৰচেটিন আৰু চালফাৰৰ গুণ থাকে। যিয়ে শৰীৰৰ বাবে শীতল পদাৰ্থৰ কাম কৰে। এই পিঁয়াজত ফ্লেভনয়ড, পলিফিনল আৰু চালফাৰ যৌগও পোৱা যায়। যাৰ কাৰণে প্ৰেম এন্টিঅক্সিডেন্ট, এন্টি কেন্সাৰ আদি বহুতো গুণেৰে ভৰপূৰ।

কেঁচা পিঁয়াজ খোৱাৰ উপকাৰিতা। স্বাস্থ্যৰ বাবে পিঁয়াজৰ উপকাৰ

ইনডিফিকেশনৰ পৰা সকাহ পাব

শৰীৰৰ উষ্ণতা বজাই ৰখাটো এটা কঠিন কাম। বিশেষকৈ গ্ৰীষ্মকালত। এনে বতৰত স্বাভাৱিক দিনতকৈ হৃদযন্ত্ৰ, হাওঁফাওঁ আৰু বৃক্কত অধিক চাপ পৰে। এনে সময়ত পিঁয়াজত থকা এলাইল ছালফাইড উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয় যিয়ে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও পিঁয়াজে পাচনতন্ত্ৰৰ ৰসও সক্ৰিয় কৰে। যাৰ বাবে খাদ্য সঠিকভাৱে হজম হয়। পিঁয়াজতো প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ থাকে আৰু প্ৰ’বায়টিকো প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। যিয়ে ভাল বেক্টেৰিয়া বৃদ্ধিত সহায় কৰে। যিয়ে আন্ত্ৰিক স্বাস্থ্য ভাল কৰি ৰাখে।

পুৰুষৰ বাবে পিঁয়াজ কিয় উপকাৰী?

পিঁয়াজতো ক্ৰ’মিয়াম ভাল পৰিমাণত পোৱা যায়। এইটো এটা মৌল যিয়ে তেজৰ চেনিৰ পৰিমাণ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে পিঁয়াজ খাই তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে। পিঁয়াজে শৰীৰক ভালদৰে বিষমুক্ত কৰে কাৰণ ই প্ৰস্ৰাৱৰ উৎপাদন উন্নত কৰাত সহায় কৰে। পিয়াঁজ খোৱা পুৰুষে শৰীৰত টেষ্টষ্টেৰন উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে। যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ বিবাহিত জীৱন আৰু শাৰীৰিক সম্পৰ্কত ভাল প্ৰভাৱ পৰে। সেয়েহে কেঁচা পিঁয়াজ খোৱাটো পুৰুষৰ বাবে উপকাৰী।

Leave a Comment