ভাগৱত গীতাৰ এই ৫ টা কথাই সলনি কৰিব আপোনাৰ জীৱন। জানক জীৱনৰ প্ৰকৃত সত্য।

Geeta Ka Gyan: শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতাত মহাভাৰত যুদ্ধৰ সময়ত অৰ্জুনক দিয়া ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ শিক্ষাৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে। গীতাত দিয়া শিক্ষা আজিও সমানে প্ৰাসংগিক আৰু মানুহক জীৱন যাপনৰ সঠিক পথ দেখুৱাইছে।

গীতাৰ ১৮টা অধ্যায় আৰু ৭০০ পদত ধৰ্মৰ পথ অনুসৰণ কৰি ভাল কাম কৰিবলৈ শিক্ষা দিয়া হৈছে। জীৱনৰ সকলো দ্বিধাদ্বন্দ্ব আৰু সমস্যাৰ সমাধান গীতাত পোৱা যায়। গীতাৰ কথা মানি চলিলে জীৱন সলনি হয় আৰু এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতিটো কামতে সফলতা লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতাৰ সেই পাঁচটা কথাৰ বিষয়ে জানো আহক, যাক গ্ৰহণ কৰি যিকোনো ব্যক্তিয়ে জয়লাভ কৰিব পাৰে।

গীতা ধৰ্ম ধ্বনিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা

গীতাৰ মতে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ খং নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ শিকিব লাগে। খং আহিলে মানুহে নিজৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ হেৰুৱাই ক্ৰোধৰ জুইত ভুল কাম কৰে। খঙত লোৱা সিদ্ধান্তবোৰ প্ৰায়ে ভুল হয় যাৰ বাবে ব্যক্তিজনে পিছত অনুতাপ কৰে। সেইবাবেই খং উঠিলে নিজকে শান্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

শ্ৰীমদ ভাগৱত গীতাৰ মতে প্ৰতিজন মানুহেই আত্মনিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব। আত্মজ্ঞানৰ দ্বাৰাহে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ গুণ আৰু অসুবিধাৰ বিষয়ে জানিব পাৰে। আত্মচিন্তাই মানুহক ভালৰ পৰা ভুলৰ সিদ্ধান্ত লোৱাত সহায় কৰে। সেইবাবেই কিছু সময় অকলে থাকি আত্মনিৰীক্ষণ কৰক।

শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ মূল্যায়ন কৰাটোও অতি প্ৰয়োজনীয়। যেতিয়ালৈকে আপুনি নিজকে বুজি নাপাব তেতিয়ালৈকে আপুনি নিজৰ লগত জড়িত কোনো সিদ্ধান্ত দৃঢ়তাৰে ল’ব নোৱাৰিব। যেতিয়া এজন মানুহে নিজৰ গুণ আৰু অভাৱবোৰ জানে, তেতিয়া তেওঁ নিজৰ ব্যক্তিত্ব সঠিকভাৱে গঢ়ি তুলিবলৈ সক্ষম হয়।

গীতাৰ মতে প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ মনক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা উচিত। মনটো বৰ চঞ্চল আৰু এইটোৱেই আমাৰ দুখৰ কাৰণ। মনটোক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা ব্যক্তিজনে সফলতাৰ পথত খোজ কাঢ়ে। এনে ব্যক্তিয়ে কেৱল নিজৰ কামত মনোনিৱেশ কৰি লক্ষ্যত উপনীত হয় সহজে।

শ্ৰীকৃষ্ণৰ শিক্ষা অনুসৰি মানুহে নিজৰ কৰ্ম অনুযায়ী ফল পায়। সেয়েহে পৰিণতিৰ কথা নাভাবি কেৱল নিজৰ কৰ্মত মনোনিৱেশ কৰা উচিত।

Leave a Comment