চুলি সৰা কমাব বিছাৰিলে আজিয়েই এৰক এই ৫ টা কাম, অন্যথা আপোনাৰ চুলি অধিক সৰিব

চুলি সৰাটো আজিৰ সময়ত উদ্ভৱ হোৱা এক নতুন সমস্যা। যদিও বয়সৰ লগে লগে চুলি সৰাটো অতি সাধাৰণ কথা, এতিয়া আনকি যুৱক-যুৱতীসকলৰ চুলিও বিপদত পৰিছে। ইয়াৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। ইয়াৰ ভিতৰত চিকিৎসাজনিত অৱস্থাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি প্ৰতিদিনে অজানিতে কৰা ভুললৈকে সকলো কথাই অন্তৰ্ভুক্ত।

ইয়াত আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান ভুলৰ বিষয়ে জনাইছো যাৰ সহায়ত আপুনি আপোনাৰ চুলিখিনি ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

ভুল চেম্পু আৰু কণ্ডিচনাৰ ব্যৱহাৰ কৰা

সকলোৰে চুলিৰ গঠন আৰু প্ৰয়োজন বেলেগ বেলেগ। শুকান চুলিত তেলীয়া চুলিৰ বাবে নিৰ্মিত চেম্পু ব্যৱহাৰ কৰিলে চুলিখিনি নিৰ্জীৱ হৈ উঠিব পাৰে। একেদৰে তেলীয়া চুলিত শুকান চুলিৰ বাবে তৈয়াৰী কণ্ডিচনাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে মূৰৰ ছালত জমা হোৱা মলি পৰিষ্কাৰ নহয়। চুলিৰ প্ৰকাৰ অনুসৰি শ্বেম্পু আৰু কণ্ডিচনাৰ বাছি ল’ব লাগে।

ষ্টাইলিং প্ৰডাক্টৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰ

হেয়াৰ জেল, স্প্ৰে আৰু মৌছৰ দৰে ষ্টাইলিং সামগ্ৰীয়ে চুলি ষ্টাইল কৰাত সহায় কৰে যদিও ইয়াৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰে চুলি দুৰ্বল কৰি তুলিব পাৰে। এই সামগ্ৰীসমূহে চুলি শুকান আৰু নিৰ্জীৱ কৰি তোলে, যাৰ ফলত চুলি ভাঙি যোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত দৈনিক ষ্টাইলিং প্ৰডাক্ট ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ চেষ্টা কৰক আৰু যেতিয়াই ব্যৱহাৰ কৰে তেতিয়াই লঘু প্ৰডাক্ট বাছি লওক।

তিতা চুলি ফনিৱা

তিতা চুলি অধিক সুক্ষ্ম আৰু চুলি ফনিয়ালে কৰিলে ভাঙি যোৱাৰ আশংকা বেছি। এনে পৰিস্থিতিত চুলি ভাঙি নোযোৱাৰ বাবে চুলি ধোৱাৰ পিছত টাৱেলেৰে লাহে লাহে শুকুৱাই লোৱাৰ পিছত বহল দাঁতৰ ফনইৰএ লাহে লাহে খুলিব লাগে।

দৈনিক চেম্পু কৰিব নালাগে

দৈনিক চুলি চেম্পু কৰিলেও চুলি দুৰ্বল হৈ পৰে। গতিকে ১-২ দিনৰ ব্যৱধানত চুলিখিনি চেম্পু কৰি লওক। লগতে চুলি ধোৱাৰ আগতে পাতল তেল লগাব লাগে। ইয়াৰ ফলত চুলি ভাঙি নাযায়।

গৰম কৰা সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰ

চুলিত বেছি তাপ ব্যৱহাৰ কৰা সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰিলে অতি সোনকালে আপুনি টান হোৱাৰ বলি হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ চুলিখিনি কুটি বা পোন কৰিলে চুলিবোৰ অতি দুৰ্বল হৈ পৰে।

অস্বীকাৰ: প্ৰিয় পাঠক, আমাৰ বাতৰি পঢ়াৰ বাবে ধন্যবাদ। এই খবৰটো কেৱল আপোনালোকক সজাগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে লিখা হৈছে। আমি এই লিখিতভাৱে ঘৰুৱা উপায় আৰু সাধাৰণ তথ্যৰ সহায় লৈছো।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment