মাটিৰ পাত্ৰৰ পৰা পানী খালে পোৱা যায় এইবোৰ উপকাৰ। জানিবলৈ পঢ়ক এই বাৰ্তা।

Matka Water Benefits: ২০ বছৰ আগতে বেছিভাগ ঘৰতে মাটিৰ পাত্ৰ দেখা গৈছিল। লাহে লাহে নৰ্মেল ফিল্টাৰে তাৰ ঠাই ল’লে আৰু তাৰ পিছত আৰ অ’ পানীয়েই আটাইতকৈ বিশুদ্ধ বুলি কোৱা হ’ল। বজাৰৰ হেঁচাত আমি প্ৰকৃতিয়ে দিয়া প্ৰাকৃতিক ফিল্টাৰক অসাৰ বুলি বিবেচনা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিলোঁ।

আয়ুৰ্বেদিক বিশেষজ্ঞ তথা লেখক ড. আব্ৰাৰ মুলতানীৰ মতে, মাটিৰ পাত্ৰৰ পানীয়ে ঔষধৰ দৰে কাম কৰে। ই স্বাভাৱিকতে পানী বিশুদ্ধ কৰে। যদি আপুনি পাত্ৰটো সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰে তেন্তে ই যিকোনো RO পানী ফিল্টাৰতকৈ অধিক উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব।

গেছ-এচিডিটি ঔষধ

ডাঃ আব্ৰাৰ মুলতানীয়ে পাত্ৰৰ পানীক ঔষধ বুলি গণ্য কৰে। কাৰণ, ইয়াৰ পানীৰ প্ৰকৃতি ক্ষাৰকীয়, অৰ্থাৎ ই পেটৰ অতিৰিক্ত এচিড শান্ত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবেই গেছ-এচিডিটিৰ সমস্যাৰ পৰা মুক্তি পোৱা যায়।

হিট ষ্ট্ৰ’কৰ পৰা ৰক্ষা কৰে

গ্ৰীষ্মকালত হিট ষ্ট্ৰ’ক অতি বিপদজনক। যাৰ ফলত জ্বৰ, বিভ্ৰান্তি, মূৰ ঘূৰোৱা, অজ্ঞান হব পাৰে। পাত্ৰৰ পানীত কিছুমান খনিজ পদাৰ্থ থাকে, যাৰ ফলত শৰীৰৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক হয় আৰু হিটষ্ট্ৰক ৰোধ হয়।

হাইড্ৰেট কৰাৰ সৰ্বোত্তম উপায়

ডাঃ মুলতানীৰ মতে শৰীৰ হাইড্ৰেট কৰিবলৈ গৰম বা ঠাণ্ডা পানীৰ প্ৰয়োজন নাই। কোঠাৰ উষ্ণতাত থকা ঠাণ্ডা পানীয়েহে পানীলগা ৰোগ নিৰাময় কৰিব পাৰে। সেইবাবেই পাত্ৰৰ পানীয়ে শৰীৰক হাইড্ৰেট কৰাটো উত্তম।

ই এক প্ৰাকৃতিক ফিল্টাৰ

মাটকাক প্ৰাকৃতিক ফিল্টাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ সৰু সৰু ফুটাত থকা মলি আৰু দূষক কণাবোৰ বন্ধ কৰি পানী বিশুদ্ধ কৰি তোলে। ইয়াৰ বিশুদ্ধতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ ইয়াৰ সঠিক ব্যৱহাৰ জানিব লাগিব।

পাত্ৰত পানী জমা কৰাৰ সঠিক উপায়

  • প্ৰথমে পানীখিনি ১ মিনিট উতলাব লাগে।
  • ইয়াৰ পিছত জুইৰ শিখাৰ পৰা পানী আঁতৰাই ঠাণ্ডা হ’বলৈ দিব।
  • তাৰ পিছত পাত্ৰৰ ভিতৰত জমা কৰি ৰাখিব।
  • প্ৰয়োজন হ’লে ইয়াৰ পৰা পানী উলিয়াই পুনৰ ঢাকি দিব।

Leave a Comment