ভাল স্বামী এজনৰ মাজত পোৱা যায় এই অভ্যাসবোৰ , আপোনাৰ মাজত আছেনে ?

মহান দাৰ্শনিক, পৰামৰ্শদাতা আৰু দক্ষ ৰাষ্ট্ৰনেতা আচাৰ্য চাণক্যই এখন নীতিশাস্ত্ৰ ৰচনা কৰিছিল। এই নীতিশাস্ত্ৰত তেওঁ মানৱ জীৱনৰ লগত জড়িত সকলো কথাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে ব্যাখ্যা কৰিছে। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ নীতি শাস্ত্ৰত এজন ব্যক্তিৰ জীৱন, বন্ধুত্ব, কৰ্তব্য, প্ৰকৃতি, পত্নী, সন্তান, ধন-সম্পত্তি, ব্যৱসায় আৰু অন্যান্য সকলো বিষয়ৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। যিবোৰ মানৱ জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ। লগতে তেওঁ এজন ব্যক্তিৰ কিছুমান গুণৰ কথা উল্লেখ কৰিছে, যাৰ জৰিয়তে তেওঁ নিজৰ পত্নীক সুখী কৰি ৰাখিব পাৰে। সেই গুণবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক…

আনুগত্যশীলঃ চাণক্যৰ দৰ্শন অনুসৰি পুৰুষ সদায় সম্পৰ্কৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল হোৱা উচিত। পত্নীৰ প্ৰতি বিশ্বাসী ব্যক্তিয়ে সদায় সুখী জীৱন যাপন কৰে।

সন্মানজনক আচৰঃ পুৰুষে সদায় পত্নীক সন্মান কৰা উচিত, পত্নীক সন্মান কৰা পুৰুষে পত্নীক সদায় সুখী কৰে।

যিমান টকা আছে সিমান টকাৰে সন্তুষ্ট হওকঃ আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে এজন পুৰুষে ধন উপাৰ্জনৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব লাগে যাতে তেওঁ পত্নী আৰু পৰিয়ালৰ প্ৰতিটো ইচ্ছা পূৰণ কৰিব পাৰে। কিন্তু সদায় টকাৰ পিছত দৌৰিব নালাগে। অন্যথা পৰিয়ালক সময় দিব নোৱাৰাৰ বাবে সম্পৰ্ক দুৰ্বল হৈ পৰে। এনে ক্ষেত্ৰত পৰিয়ালতকৈ মানুহক অধিক গুৰুত্ব দিয়া উচিত।

দায়িত্ব পালনত পাকৈতঃ চাণক্যৰ দৰ্শন অনুসৰি এজন পুৰুষে সদায় পত্নী আৰু পৰিয়ালৰ প্ৰতি থকা দায়িত্বৰ প্ৰতি সচেতন হোৱা উচিত। এনে স্বামীক লৈ তেওঁৰ পত্নী সদায় সুখী আৰু সন্তুষ্ট।

অস্বীকাৰ: জনবিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এই তথ্য দিয়া হৈছে। এই বাতৰিত সন্নিৱিষ্ট তথ্য আৰু তথ্যৰ সঠিকতা, সম্পূৰ্ণতাৰ বাবে NewsLiner দায়বদ্ধ নহয়।

Leave a Comment