এইবোৰ কাৰণতেই বৃদ্ধি হয় মানুহৰ কঁকালৰ বিষৰ সমস্যা! এনেদৰে কৰক চিকিৎসা।

Problem in Back Pain: কঁকালৰ বিষৰ সমস্যা: আজিকালি বেছিভাগ কৰ্মসংস্থাপনৰ সুযোগ এনেকুৱা, য’ত ডেস্কত বহি অবিৰতভাৱে কাম কৰিবলগীয়া হয়। অফিচৰ কাম আই টি, বেংকিং, ফাইনেন্স আদি ক্ষেত্ৰত বেছি আৰু ইয়াৰ বাবেই পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত কঁকালৰ বিষৰ সমস্যা সাধাৰণ হৈ পৰিছে। লক্ষ্ণৌৰ কেয়াৰ ইনষ্টিটিউট অৱ লাইফ চাইন্সেছৰ এম ডি ফিজিচিয়ান ডাঃ সীমা যাদৱৰ মতে কঁকালৰ বিষৰ ক্ষেত্ৰ বৃদ্ধি পোৱাৰ কাৰণ কি আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ কি হ’ব পাৰে জানি লওক –

গোটেই দিনটো কাম কৰি থকা

দিনটো অফিচত বহি কাম কৰা লোকসকলৰ, কঁকালৰ বিষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়। ইয়াৰ এটা কাৰণ হ’ব পাৰে স্থিতি সলনি নকৰা। বহি থকাৰ পৰিৱৰ্তে মাজে মাজে বিৰতি লওক। ইয়াৰ লগতে কঁকালৰ নমনীয়তা বৃদ্ধি কৰা ব্যায়াম কৰক। ইয়াৰ ফলত পেশীবোৰৰ নমনীয়তা বজাই ৰাখিব।

ধূমপানৰ অভ্যাস

এক অধ্যয়নৰ মতে যিসকলৰ ধূমপানৰ অভ্যাস আছে, তেওঁলোকৰ কঁকালৰ বিষৰ সমস্যা বেছি। ধূমপান কৰিলে প্ৰচণ্ড কাহ হয় আৰু কাহ হ’লে হাৰ্নিয়া হোৱা ডিস্কত চাপ পৰে। ইয়াৰ বাবেই কঁকালৰ বিষ হ’ব পাৰে। ধূমপানে মেৰুদণ্ডলৈ তেজৰ সোঁত কমাই অষ্টিঅ’পৰ’ছিছৰ দৰে ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

অধিক মানসিক চাপ

বেছিভাগ পুৰুষেই আৰ্থিক আৰু পাৰিবাৰিক বিষয়ৰ বাবে মানসিক চাপত ভুগিছে। ইয়াৰ পিছত যদি অফিচত উত্তেজনাৰ পৰিবেশ বা অধিক দায়িত্ব থাকে, তেন্তে ব্যক্তিজন সদায় উত্তেজনাত থাকে। চিকিৎসকৰ মতে উদ্বেগ বা হতাশাৰ লক্ষণেৰে আগুৰি থকা পুৰুষৰ কঁকালৰ বিষ বা কঁকালৰ বিষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। মানসিক চাপ বৃদ্ধিৰ বাবে পেশীৰ টান বাঢ়িব পাৰে আৰু তাৰ লগে লগে কঁকালৰ বিষো বাঢ়ি যায়।

কি কৰিব ?

দৈনিক ৪০ৰ পৰা ৫০ মিনিট ব্যায়াম কৰক, খোজ কঢ়াটো ৱাৰ্ম আপৰ বাবে এটা ভাল বিকল্প।পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খাব লাগে আৰু কেলচিয়ামৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিকৰ উপাদান সেৱন কৰিব লাগে।
কঁকালৰ সমৰ্থন প্ৰদান কৰা চকী বাছি লওক আৰু সময়ে সময়ে অৱস্থান সলনি কৰক।তীব্ৰ ৱৰ্কআউট বা ওজন উত্তোলনৰ পৰা আঁতৰি থাকক আৰু লঘু ব্যায়াম বাছি লওক।

Leave a Comment