ঘৰৰ মুৰব্বীৰ এই পাঁচটা গুণ থাকিব লাগিব, তেতিয়াহে এখন ঘৰ উন্নতি হয়..

চাণক্য নীতিঃ আচাৰ্য চাণক্য সেই সময়ৰ এজন মহান কূটনীতিবিদ, অৰ্থনীতিবিদ আৰু ৰাজনীতিবিদ আছিল। শিক্ষক হিচাপেও তেওঁ স্বীকৃতি লাভ কৰিছে। তেওঁ এখন গ্ৰন্থ ৰচনা কৰিছিল, যিখন ‘চাণক্য নীতি’ নামেৰে জনাজাত। জীৱনৰ লগত জড়িত বহুতো বিষয় এই নীতিশাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছে, সেইবোৰ অধ্যয়ন কৰিলেই উপযুক্ত পথনিৰ্দেশনা পোৱা যায়।

জীৱনত চাণক্য নীতি ৰূপায়ণ কৰি যিকোনো ব্যক্তিয়ে সফলতা লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াত ধাৰ্মিকতা আৰু অধাৰ্মিকতা, কৰ্ম, পাপ আৰু গুণৰ লগত জড়িত বস্তুৰ উল্লেখ আছে। ইয়াৰ উপৰিও ঘৰৰ মুৰব্বী কেনে হ’ব লাগে সেই বিষয়েও উল্লেখ কৰা হৈছে। তেওঁলোকৰ মতে ঘৰৰ মুৰব্বীজনেই পৰিয়ালৰ মূল সদস্য। তেওঁৰ সদায় আনতকৈ বেছি দায়িত্ব থাকে। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁ দায়ী হোৱা উচিত।

সকলোৰে সৈতে সু-সম্পৰ্ক, সকলোৰে ইচ্ছাৰ যত্ন লোৱা আৰু পৰিয়ালত সুখৰ পৰিবেশ বজাই ৰখাটোৱেই হৈছে এজন ভাল মূৰৰ চিন। এই খণ্ডটোত ঘৰৰ মুৰব্বীৰ আন আন গুণৰ বিষয়ে জনাওক।

অপচয়মূলক ব্যয়ৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা

চাণক্য নীতিৰ মতে ঘৰৰ মুৰব্বীজন স্মাৰ্ট হ’ব লাগে। লগতে পৰিয়ালৰ প্ৰয়োজনীয়তাক মনত ৰাখি ধন খৰচ কৰিব লাগে। কেৱল এয়াই নহয়, পৰিয়ালৰ সদস্যৰ অপচয়মূলক খৰচো বন্ধ কৰিব লাগে। লগতে ধনৰ সঠিক ব্যৱহাৰ জানিব লাগে, ইয়াৰ ফলত পৰিয়ালত উন্নতিৰ সম্ভাৱনা সৃষ্টি হয় আৰু লগতে ভৱিষ্যতৰ বাবেও ধন সঞ্চয় হয়।

কাণ শুকান হ’ব নালাগে

চাণক্য নীতিৰ মতে ঘৰৰ মুৰব্বী সদায় সজাগ হৈ থাকিব লাগে। সকলোৱে কোৱা কথাত তেওঁ বিশ্বাস কৰা উচিত নহয়। নিজৰ চকুৰে দেখা কথাত বিশ্বাস কৰি সকলো সম্পৰ্ক মজবুত কৰা উচিত। ইয়াৰ বাহিৰেও যিকোনো কাজিয়া সমাধান কৰাৰ সময়ত দুয়োটা পক্ষৰ কথা শুনি সিদ্ধান্ত লোৱা উচিত।

উন্নত সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ

ঘৰৰ মুৰব্বীয়ে নিজেই পৰিয়ালৰ লগত জড়িত বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত লয়। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষমতা ভাল হ’ব লাগে। লগতে তেওঁৰ এই সিদ্ধান্তই যাতে কাৰো ক্ষতি নকৰে তাৰ বাবে বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব লাগে।

কাৰো লগত বৈষম্য নকৰিব

ঘৰৰ মুৰব্বী হ’ল সকলোৰে সমস্যা সমাধান কৰা সদস্য। এনে পৰিস্থিতিত মুখীয়ালে কেতিয়াও বৈষম্য কৰা উচিত নহয়। সকলোৰে বাবে একে নিয়ম-আইন বনাব লাগে।

নিয়মানুৱৰ্তিতা

জীৱনৰ যিকোনো কাম যদি অনুশাসনেৰে কৰা হয়, তেন্তে তাৰ সফলতাৰ সম্ভাৱনা বাঢ়ি যায়। গতিকে ঘৰৰ মুৰব্বীয়ে পৰিয়ালত সদায় অনুশাসন বজাই ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ লগে লগে ঘৰৰ মানুহে জীৱনত আগবাঢ়ি যাবলৈ সক্ষম হয়।

Leave a Comment