মহাভাৰতৰ এই শিক্ষাই সকলো ক্ষেত্ৰতে সফল কৰি তুলিব আপোনাক, আজিয়েই শিকি লওক

Mahabharat Lessons: আপুনি নিশ্চয় আপোনাৰ জীৱনত মহাভাৰতৰ চৰিত্ৰ আৰু পৰিঘটনাৰ বহু কাহিনী শুনিছে। প্ৰতিটো ঘটনা আৰু চৰিত্ৰৰ পৰা বহুখিনি শিকিবলগীয়া কথা আছে। যদি কোনো ব্যক্তিয়ে জীৱনত এই শিক্ষা গ্ৰহণ কৰে ,তেন্তে বহু সমস্যাৰ সমাধান লাভ কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও তেওঁ প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে সফলতা অৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। মহাভাৰতৰ পৰা এজন ব্যক্তিয়ে কি শিকিব লাগে জানো আহক।

ভাল বন্ধু

জীৱনত ভাল বন্ধু থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ দ্বাৰা জীৱনত সঠিক পথ প্ৰদৰ্শন হয় আৰু ব্যক্তিজনক ভুল সংগৰ পৰা আঁতৰাই ৰখা হয়। অৰ্জুন যেনেকৈ কৃষ্ণৰ বন্ধু আৰু দুৰ্যোধনৰ কৰ্ণ আছিল, ঠিক তেনেদৰে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ এজন সঠিক বন্ধু বাছি লোৱা উচিত।

বিফলতাৰ পৰা শিকিব

অৰ্জুনে যেনেকৈ মহাভাৰতত নিজৰ গুৰুৰ পৰা শিকিছিল, সেইদৰে জীৱনৰ অভিজ্ঞতা আৰু বিফলতাৰ পৰাও আমি শিকাটো উচিত। বিফলতাত নিৰুৎসাহিত ন’হব।

ৰাজনৈতিক শিক্ষা

মহাভাৰতৰ কাহিনীৰ পৰা এজন ব্যক্তিয়ে ৰাজনৈতিক শিক্ষাও লাভ কৰিব পাৰে যে ৰজা যিমানেই শক্তিশালী নহওক কিয়, তেওঁ সদায় ধৰ্ম, সমতা, স্বাধীনতা আৰু ন্যায়ৰ ভিত্তিত শাসন কৰিব লাগে। এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ ক্ষমতাক ভুলকৈ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়।

প্ৰতিশোধৰ অনুভৱ

মহাভাৰতৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে এজন ব্যক্তিৰ কেতিয়াও প্ৰতিশোধৰ অনুভূতি থাকিব নালাগে। এজন ব্যক্তিয়ে সদায় ডাঙৰ হৃদয়েৰে আনক ক্ষমা কৰিব পাৰিব লাগে। প্ৰতিশোধৰ অনুভূতিৰ বাবে মানসিক চাপৰ ও সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে।

সত্যক সমৰ্থন কৰক

মহাভাৰতৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে সত্যক সদায় সমৰ্থন কৰিব লাগে, তেতিয়াহে সফলতা লাভ কৰিব পাৰি।

ভুল সংগত

মহাভাৰতৰ পৰা জানিব পাৰি যে এজন ব্যক্তি কেতিয়াও ভুল সংগত থাকিব নালাগে। ভুল সংগত থাকিলে জীৱনত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে আৰু কোনো ব্যক্তিয়ে কেতিয়াও সফলতা লাভ কৰিব নোৱাৰে। গতিকে ভাল সংগত থকা আৰু সঠিক পথ প্ৰদৰ্শন লোৱাটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment