পিৰিয়ড শেষ হোৱাৰ পিছত কিয় কঁকাল আৰু পেটত বিষ হয়?

পিৰিয়ড অৰ্থাৎ ঋতুস্ৰাৱ এটা অতি স্বাভাৱিক প্ৰাকৃতিক প্ৰক্ৰিয়া, যিটো প্ৰতিগৰাকী মহিলাই প্ৰতিমাহে পাৰ কৰিবলগীয়া হয়। মাহেকীয়া হোৱাৰ স্পষ্ট অৰ্থ হ’ল ছোৱালীৰ শৰীৰে নিজকে গৰ্ভাৱস্থাৰ বাবে সাজু কৰি তুলিছে। কিছুমান মহিলাই মাহেকীয়াৰ সময়ত বহুত বিষৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়, মাহেকীয়া শেষ হোৱাৰ লগে লগে এই বিষ সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক হৈ পৰে, কিন্তু কিছুমান মহিলাৰ মাহেকীয়া শেষ হোৱাৰ পিছতো বিষ আৰু ক্ৰেম্প হয়। কিয় এনেকুৱা হয় আমাক জনাওক ডা. সমীপ ভুজবাল কনচালটেন্ট – OBGY আৰু গাইনেক’লজী বৃহস্পতি হাস্পতাল, পুনে এই সন্দৰ্ভত তথ্য দিছে।

পিৰিয়ড শেষ হোৱাৰ পিছত কিয় কঁকাল আৰু পেটত বিষ হয়?

ইয়াক পষ্ট মেনষ্ট্ৰুৱেল চিনড্ৰম বুলি জনা যায়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে পিৰিয়ডৰ সময়ত শৰীৰত বহু পৰিৱৰ্তন ঘটে। হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তনে শাৰীৰিক আৰু মানসিক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে কিছুমান মহিলাই কঁকালৰ বিষ, পেটত ক্ৰেম্প, মাহেকীয়াৰ পিছত গাঁঠিৰ বিষ, আনহাতে কিছুমান মহিলা মানসিক চাপৰ বলি হয়। মাহেকীয়াৰ পিছত শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেন আৰু টেষ্টষ্টেৰন হৰম’নৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পোৱাৰ বাবে এনে হয়। ৯০ শতাংশ মহিলাই ঋতুস্ৰাৱৰ পূৰ্বে চিনড্ৰম অনুভৱ কৰাৰ বিপৰীতে ২০ৰ পৰা ৪০ শতাংশ মহিলাই ঋতুস্ৰাৱৰ পিছৰ চিনড্ৰমৰ সন্মুখীন হয়। অৱশ্যে এই সমস্যা কিছুদিনৰ পাছত নাইকিয়া হয়

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে পিৰিয়ডৰ সময়ত তেজ ক্ষয় হোৱাৰ বাবেও এনে হয়। ইয়াৰ ফলত শক্তিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পায়, তেজৰ সংখ্যা কম হোৱাৰ ফলত খিংখিঙীয়া আৰু মেজাজৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে।

বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে এডিন’মাই’ছিছ হৈছে এনে এক প্ৰকাৰৰ ৰোগ য’ত জৰায়ুৰ পেশীৰ ভিতৰত উপস্থিত থকা আৱৰণৰ কলা, যাক আমি এণ্ডোমেট্ৰিয়াম বুলি কওঁ, ফুলি উঠে। ইয়াৰ ফলত মাহেকীয়া হোৱাৰ পিছতো তীব্ৰ বিষ হয়।

কিছুমান মহিলাই ফাইব্ৰইডৰ অভিযোগ কৰে। এক প্ৰকাৰৰ টিউমাৰ আছে যাৰ আকাৰ বাঢ়িলে বিষ বাঢ়ি যায়। মাহেকীয়াৰ সময়ত ফাইব্ৰইডৰ ফলত তীব্ৰ বিষ হ’ব পাৰে আৰু মাহেকীয়া হোৱাৰ পিছতো এই বিষ থাকিব পাৰে।

Leave a Comment