৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত ওজন কমোৱাটো কিয় টান হয়? জানক ইয়াৰ কাৰণ

প্ৰায়ে আমি দেখিবলৈ পাওঁ যে কিছুমান মানুহৰ ওজন কমোৱাটো সহজ। একে সময়তে কিছুমান মানুহৰ বাবে অলপ ওজন কম কৰাটোও এটা ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানতকৈ কম নহয়। এইটো বেছিভাগেই দুৰ্বল বিপাকীয় ক্ৰিয়াৰ বাবে হয়। সহজে ওজন কমাব নোৱাৰাৰ বাবে আন বহু কাৰণো দায়ী। ইয়াৰ ভিতৰত জীৱনশৈলী, মানসিক চাপ, খাদ্যাভ্যাস আৰু টোপনিও অন্যতম। বিশেষকৈ মহিলাৰ ওজন হ্ৰাস আৰু বৃদ্ধি বহুলাংশে হৰম’নৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

বয়সৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত মহিলাৰ শৰীৰত বহুতো হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে। ইয়াৰ প্ৰভাৱ মহিলাৰ ওজন, মেজাজ, প্ৰজনন ক্ষমতা আৰু বহুতো বিষয়ত পৰে। ৪০-৪৫ বছৰ বয়স অতিক্ৰম কৰাৰ পিছত মহিলাসকলৰ ওজন কমাবলৈ প্ৰায়ে কঠিন হৈ পৰে। ইয়াৰ আঁৰত বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। এই বিষয়ে বিশেষজ্ঞৰ পৰা জনাওক। ডায়েটিচিয়ান ছিমৰন কৌৰে এই তথ্য দিছে। হৰম’ন স্বাস্থ্য আৰু যোগ প্ৰশিক্ষক।

এইবোৰ কাৰণত ৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত মহিলাৰ ওজন কমোৱাটো কঠিন হৈ পৰে

৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত মহিলাৰ বাবে ওজন কমাবলৈ কঠিন হৈ পৰে। এই সময়ত বিপাকীয় ক্ৰিয়াও লেহেমীয়া হয় আৰু ইয়াৰ বাবেই ওজন কমাবলৈ সহজ নহয়।

  • এই বয়সৰ পিছত মহিলাৰ শৰীৰত কৰ্টিছল অৰ্থাৎ ষ্ট্ৰেছ হৰম’নৰ মাত্ৰাৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে আৰু একে সময়তে শৰীৰৰ মানসিক চাপৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ ক্ষমতাতো প্ৰভাৱ পৰে।
  • কৰ্টিছলৰ মাত্ৰা সাধাৰণতে দৈনিক ছন্দ অনুসৰণ কৰে। ৰাতিপুৱা ইয়াৰ শিখৰত উপনীত হয় আৰু গোটেই দিনটো কমি যায়।
  • মানুহৰ বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে এই ছন্দ সলনি হয় আৰু ভিত্তি স্তৰৰ কৰ্টিছলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ সন্ধিয়া বা ৰাতি এই মাত্ৰা যথেষ্ট বেছি হ’ব পাৰে।
  • বয়স বঢ়াৰ লগে লগে কৰ্টিছলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হ’লে উচ্চ ৰক্তচাপ, টাইপ ২ ডায়েবেটিছ, হতাশা আৰু উদ্বেগ হ’ব পাৰে।
  • কৰ্টিছল উৎপাদন নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হাইপ’থেলামিক-পিটুইটাৰী-এড্ৰিনেল (HPA) ৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত নিয়ন্ত্ৰণহীন হৈ পৰিব পাৰে।
  • ইয়াৰ বাবে শৰীৰৰ বাবে মানসিক চাপৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাটো কঠিন হৈ পৰে আৰু ষ্ট্ৰেছ হৰম’ন ওজন বৃদ্ধিৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ।
  • ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত বা ইয়াৰ আশে-পাশে মহিলাৰ শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰাৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে আৰু ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা কম হোৱাৰ ফলত ওজনত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পৰে।
  • ইয়াৰ বাবে ভোকত পাৰ্থক্য দেখা যায়, গ্লুক’জ, বিপাকীয় ক্ৰিয়া আৰু ইনচুলিনৰ সংবেদনশীলতাও প্ৰভাৱিত হয়। ইষ্ট্ৰজেন হ্ৰাস পোৱাৰ বাবে পেটৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

এইবোৰ কাৰণত ৪৫ বছৰ বয়সৰ পিছত মহিলাসকলে ওজন কমাবলৈ অসুবিধা পায়। যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ ওপৰত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম।

Leave a Comment