নিম পাতৰ পৰা পোৱা উপকাৰ জানিলে আচৰিত হ’ব আপুনি, এনেদৰে হওক স্বাস্থ্যৱান

নিম ঔষধি গুণৰ বাবে জনাজাত। ভাৰতত ই বহুলভাৱে উপলব্ধ। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসা বিজ্ঞানত যুগ যুগ ধৰি ইয়াৰ ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। যদিও নিমৰ গুণগত মানৰ বহুত প্ৰশংসা কৰা হয়, তথাপিও ইয়াৰ সোৱাদৰ বাবে মানুহে ইয়াৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰাখে। কিন্তু এই কথা অস্বীকাৰ কৰিব নোৱাৰি যে নিমৰ বহুতো গুণ আছে যাৰ সহায়ত বহু ৰোগৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰি।

নিমে আগতীয়া সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। নিমৰ স্বাস্থ্য উপকাৰীতা পাবলৈ ইয়াক বিভিন্ন ধৰণে সেৱন কৰিব পাৰি যেনে নিমৰ ৰস বা ইয়াৰ টেবলেট। নিম পাতৰ ৰসৰ স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দৰ্য্যৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানি লওক।

নিমৰ ৰস খালে স্বাস্থ্যৰ বাবে কি কি উপকাৰ হয় ?

১) উন্নত হজম: নিম ইয়াৰ এন্টি-ফ্লেটুলেণ্ট, এষ্ট্ৰিংজেণ্ট আৰু এন্টাচিড গুণৰ বাবে জনাজাত। যিয়ে পেটত অতিৰিক্ত গেছ আৰু এচিড গঠন ৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ই হজম আৰু মলত্যাগ সহজ কৰি তোলাতো ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে।

২) ফাইবাৰ সমৃদ্ধ: নিমত আঁহ থাকে যাৰ ফলত হজম শক্তি সহজ হয় আৰু শৰীৰত সুস্থ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে।

৩) অক্সিডেটিভ ষ্ট্ৰেছ প্ৰতিৰোধ কৰে: নিম পাতত থকা এন্টি অক্সিডেন্টে শৰীৰক ভালদৰে বিষমুক্ত কৰে আৰু অক্সিডেটিভ ষ্ট্ৰেছ ৰোধ কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, নিমে কোষলৈ তেজ আৰু অক্সিজেনৰ সোঁতত সহায় কৰে। এই কাৰণেই ছালখনো সুস্থ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

৪) ফেটি এচিড থাকে: নিমত প্ৰয়োজনীয় ভিটামিন আৰু ফেটি এচিড থাকে যিয়ে ছালখন কোমল কৰি ৰখাত সহায় কৰে আৰু বলিৰেখা আৰু মিহি ৰেখা কমোৱাত সহায় কৰে।

৫) ছালৰ প্ৰদাহ প্ৰতিৰোধ কৰে: নিমত থকা এন্টিচেপ্টিক গুণে ছালৰ প্ৰদাহ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে ফলত ৰঙা পৰা, ব্ৰণ, পিম্পল, ফোহা আৰু জ্বলা-পোৰা আদি সমস্যাৰ পৰা উপশম পায়।

Leave a Comment