সঞ্চয়ৰ দ্বাৰা প্ৰতিমাহে আপুনিও পাব পাৰে ২০,৫০০ টকাৰ আয়, জানি লওক সম্পূৰ্ণ সবিশেষ।

Post Office Scheme: আজিকালি সকলোৱে সঞ্চয় কৰিব বিচাৰে কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আপোনাৰ সঞ্চয়ৰ পৰা মাহিলী আয় পালে কি হ’ব। হয়, ইয়াৰ বাবে আমি আপোনালোকৰ বাবে লৈ আহিছো এক বিশেষ আঁচনি। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি প্ৰতিমাহে ২০৫০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ পিছত মাহেকীয়া সঞ্চয়ৰ লগতে খৰচৰ উত্তেজনাও শেষ হ’ব।

আচলতে আমি ডাকঘৰৰ আঁচনিৰ কথা কৈছো। এই আঁচনিৰ নাম জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি। ডাকঘৰৰ এই আঁচনিখনে জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক মাহিলী নিৰ্দিষ্ট আয়ৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক।

ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি

ডাকঘৰৰ এই আঁচনিখন ৬০ বছৰৰ ওপৰৰ লোকৰ বাবে ৰচনা কৰা হৈছে। যাতে অৱসৰৰ পিছত জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে নিয়মীয়াকৈ আয় লাভ কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখন VRS লোৱা সকলৰ বাবে।

এই আঁচনিখনত চৰকাৰে ৮.২ শতাংশ হাৰত সুত দিয়ে। এই আঁচনিখনত যদি কোনো জ্যেষ্ঠ নাগৰিকে এককালীনভাৱে ১৫ লাখ টকা জমা কৰে তেন্তে প্ৰতি ত্ৰিমাসিকত ১০২৫০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব। ৫ বছৰত আপুনি কেৱল সুতৰ পৰা ২ লাখ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰিব।

যদি আপুনি আপোনাৰ অৱসৰৰ ধন অৰ্থাৎ সৰ্বাধিক ৩০ লাখ টকা ইয়াত বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে আপুনি প্ৰতি বছৰে ২ লাখ ৪৬ হাজাৰ টকা সুত হিচাপে পাব। ইয়াত মাহেকীয়া ভিত্তিত ২০৫০০ টকা আৰু প্ৰতি ত্ৰিমাসিক ভিত্তিত ৬১৫০০ টকা লাভ কৰা হ’ব।

ডাকঘৰৰ আঁচনিত কৰ সুবিধা পোৱা যায়

কমেও ১০০০ টকাৰে ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰিব। বিনিয়োগকাৰীয়ে ইয়াত সৰ্বাধিক ৩০ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব। এই আঁচনিখনত প্ৰতিমাহে লাভ কৰা ধন বা সুত নিৰ্ভৰ কৰে আপোনাৰ বিনিয়োগৰ ওপৰত। এই বছৰ বিনিয়োগ কৰিলে ৮০চিৰ অধীনত ৰেহাই পাব।

জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিৰ সুবিধা

এই সঞ্চয় আঁচনিখন দেশৰ চৰকাৰে চলাই আছে, যদি আপোনাৰ ধন সুৰক্ষিত হ’ব আৰু তাত আয়ৰ নিশ্চয়তা থাকিব। ইয়াত আয়কৰ আইন ধাৰা ৮০চিৰ অধীনত প্ৰতি বছৰে বিনিয়োগকাৰীয়ে ১.৫ লাখ টকা পৰ্যন্ত কৰ সুবিধা লাভ কৰে।

একে সময়তে প্ৰতি বছৰে ৮.২ শতাংশ হাৰত সুত পোৱা যায়। ইয়াত ৩ মাহৰ মূৰে মূৰে সুতৰ ধন লাভ কৰা হয়। য’ত প্ৰতি বছৰে এপ্ৰিল, জুলাই, অক্টোবৰ আৰু জানুৱাৰী মাহৰ প্ৰথম দিনটোত একাউণ্টত সুত জমা কৰা হয়।

Leave a Comment