ভুলতেও ভগৱান গণেশৰ ওচৰত এই ৫ টা বস্তু অৰ্পণ নকৰিব, এইবোৰক অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়…

শাস্ত্ৰ অনুযায়ী কোনো ধৰ্মীয় বা শুভ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰাৰ আগতে গণেশ ভগৱানক পূজা কৰাৰ পৰম্পৰা আছে। গৌৰীৰ পুত্ৰ ভগৱান শ্ৰী গণেশক সুখ, সমৃদ্ধি, মহিমাৰ প্ৰতীক, বাধা আঁতৰোৱা আৰু শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। আনহাতে বুধবাৰটো ভগৱান গণেশৰ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে যি ভকত ভক্তই এই দিনটোত পূৰ্ণ ভক্তিৰে গণেশক পূজা কৰে, তেওঁৰ সকলো কামনা পূৰণ কৰে। ভক্তসকলে ভগৱানক মডাক, দূৰ্ভা, চিৰঙ্ক আদিও আগবঢ়ায়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ভগৱান গণেশৰ পূজাত কিছুমান বস্তু আগবঢ়োৱা নিষিদ্ধ। কিন্তু যদি আপুনি এইবোৰ বস্তু আগবঢ়ায় তেন্তে আপুনি পূজাৰ ফল নাপায়। এইবোৰ কি আমাক জনাওক…

তুলসীৰ পাত

শাস্ত্ৰ মতে ভগৱান গণেশৰ পূজাত তুলসী পাত ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। কাৰণ ভগৱান গণেশে তুলসীক গালি পাৰিছিল আৰু তেওঁৰ পূজাত গ্ৰহণ নকৰিবলৈ কৈছিল। গতিকে ভগৱান গণেশক তুলসী পাত আগবঢ়ালে গণেশৰ খং উঠিব পাৰে।

অক্ষত অৱস্থাত ভঙা

ভগ্ন অক্ষত ভগৱান গণেশৰ পূজাত ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। কাৰণ ভঙা আৰু অক্ষত ব্যৱহাৰ কৰিলে ভগৱান গণেশৰ খং উঠিব পাৰে। সেয়েহে সদায় চাউল ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে যিটো গোটা আৰু ভঙা নহয়।

কেটাকি ফুল

কেতকি ফুল ভগৱান গণেশক অৰ্পণ কৰিব নালাগে। আচলতে ভোলেনাথে কেতকি ফুল ভাল নাপায়, যাৰ বাবে কেতকি ফুলো ভগৱান গণেশক আগবঢ়োৱা নহয়। বগা ফুল নিবেদন কৰাটোও পৰিহাৰ কৰিব লাগে। আপুনি ভগৱান গণেশক মেৰিগল্ড ফুল, ৰঙা ফুল আগবঢ়াব পাৰে।

চন্দ্ৰৰ সৈতে জড়িত বস্তু

চন্দ্ৰ সম্পৰ্কীয় বস্তুবোৰ ভগৱান গণেশৰ ওচৰত অৰ্পণ কৰা উচিত নহয়। কাৰণ এবাৰ চন্দ্ৰই ভগৱান গণেশক উপহাস কৰি খং কৰি চন্দ্ৰক গালি পাৰিলে যে তাৰ সৌন্দৰ্য্য হেৰাই যাব। গতিকে ভগৱান গণেশৰ পূজাত যদি বগা বস্তু ব্যৱহাৰ কৰে। তেতিয়া তোমাৰ পূজা অসাৰ হৈ পৰিব।

শুকান ফুল আৰু মালা

শাস্ত্ৰমতে ভগৱান গণেশৰ পূজাত কেতিয়াও শুকান আৰু শুকান ফল ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। কাৰণ এনে কৰি ঘৰত দৰিদ্ৰতাই প্ৰাধান্য পায়। ইয়াৰ উপৰিও পূজাস্থলীত শুকান আৰু শুকান ফুল ৰখাৰ ফলতো বাস্তুৰ দোষৰ সৃষ্টি হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment