চকু দুৰ্বল হলে দেখা যায় এই ৭টা লক্ষণ, কি কয় চকুৰ বিশেষজ্ঞই ?

সময়ৰ লগে লগে চকুৰ সমস্যা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। যোৱা ১০ বছৰত ১০ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত ছয়জনে দৃষ্টিশক্তি হেৰুৱাইছে আৰু ৪০ শতাংশই কেতিয়াবা দেখাত অসুবিধা পাইছে। ৩১ শতাংশ লোকে কয় যে তেওঁলোকৰ দৃষ্টিশক্তি শুদ্ধ। ৭৪ শতাংশ লোকে দাবী কৰে যে তেওঁলোকৰ চকুৰ দৃষ্টিশক্তি দুৰ্বল হৈ আহিছে, তেওঁলোকে ইয়াৰ লক্ষণ দেখা নাপায়। ২০ বছৰ ধৰি স্পেকচেভাৰ্ছৰ চকুৰ চিকিৎসক ডাঃ জোছি ফৰ্টেই কয় যে কিছুমান লক্ষণ আছে যাৰ দ্বাৰা আপুনি চকু দুটা দুৰ্বল হৈ পৰাৰ কথা জানিব পাৰে। এইবোৰৰ চিকিৎসা নকৰিলে আপোনাৰ চকুৰ দ্রুত অৱনতি ঘটিব।

আপোনাৰ চকু দুটাৰ ক্ষতি হৈছে বুলি চিনি পাবলৈ ডাঃ জোছিয়ে উল্লেখ কৰা চিনবোৰ জানি লওক।

১/ হোটেলত খাবলৈ গৈ যদি খাদ্যৰ মেনু বা সৰু সৰু শব্দবোৰ স্পষ্টকৈ পঢ়িবলৈ যদি দূৰৰ পৰা পঢ়িব লগা হৈছে।

২/ ভালকৈ পঢ়িবলৈ মোবাইলত থকা শব্দবোৰ জুম কৰা।

৩/ যেতিয়া আপুনি বস্তু পঢ়িবলৈ চেষ্টা কৰে তেতিয়া আপোনাৰ মুখৰ ভাব সলনি হয় অৰ্থাৎ চকুত মনোনিৱেশ কৰা মানে পঢ়া।

৪/ পঢ়িবলৈ বা কিছুমান সুন্দৰ কাম কৰিবলৈ সাধাৰণতকৈ বেছি বা উজ্জ্বল পোহৰৰ প্ৰয়োজন হব পাৰে।

৫) স্বাভাৱিক পঢ়া দূৰত্বতো আপোনাৰ দৃষ্টিশক্তি ম্লান হৈ পৰে।

৬/ মনোনিৱেশ কৰাত অসুবিধা।

৭) পঢ়া বা মিহি কাম কৰাৰ পিছত চকুৰ টানি ধৰা বা মূৰৰ বিষ।

চকু দুটা কেনেকৈ সুস্থ কৰি ৰাখিব

পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰক- খাদ্যত এন্টিঅক্সিডেন্ট, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। এইবোৰ আপোনাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ লগতে আপোনাৰ চকুৰ বাবেও উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ভিটামিন চি, সেউজীয়া পাতৰ শাক-পাচলি আৰু মাছ, কচু, কমলা আদি বস্তু খাদ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

হাইড্ৰেটেড হৈ থাকক- চকু আৰু সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ বাবে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খাব লাগে। পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খালে চকুৰ শুকান হোৱাৰ সমস্যা দূৰ হয়, যাৰ ফলত চকুত সকাহ পোৱা যায়।

ধূমপান বন্ধ কৰক- ধূমপান বহু ৰোগৰ মূল কাৰণ। বিশেষকৈ ইয়াৰ ফলত চকুৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াৰ ফলত চকুৰ ছানি পৰা, চকুৰ স্নায়ুৰ ক্ষতি, দৃষ্টিশক্তি হেৰুৱা আৰু অন্ধতাৰ সমস্যা বৃদ্ধি পায়।

স্ক্ৰীণৰ সময় পৰিচালনা কৰক- বহু সময় পৰ্দালৈ চাই থাকিলেও চকুৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। পৰ্দাৰ সময় কমাই দিওঁতে প্ৰতি ঘণ্টাৰ পিছত ২০ মিনিটৰ বিৰতি লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment