স্তন স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত এই কথাবোৰ মহিলাসকলে আওকাণ কৰা উচিত নহয়, জানক স্তন স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত গুৰুত্বপূৰ্ণ লক্ষণসমূহ

Breast Health: বেছিভাগ মহিলাই নিজৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব নিদিয়ে। দৈনন্দিন কাম-কাজৰ মাজতে মহিলাসকল নিজৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি অসাৱধান হৈ পৰে। বিশেষকৈ যদি আমি স্তন স্বাস্থ্য আৰু যোনিৰ স্বাস্থ্যৰ কথা কওঁ তেন্তে মহিলাসকলে ইয়াক বহু পৰিমাণে আওকাণ কৰে। ইয়াৰ আঁৰৰ এটা কাৰণ হ’ল সমাজৰ কোনো কোনো ঠাইত এই বিষয়ে কোৱাটো এতিয়াও নিষিদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়।

এই কাৰণেই মহিলাসকলে নিজেই এই বিষয়ে বিশেষ একো নাজানে। স্তন স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিয়া আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত গুৰুত্বপূৰ্ণ লক্ষণসমূহ চিনি পোৱাটো মহিলাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াত আমি আপোনালোকক স্তন স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত এনে কিছুমান কথা কৈছো, যিবোৰৰ প্ৰতি প্ৰতিগৰাকী মহিলাই গুৰুত্ব দিব লাগে। ডাক্তৰ অদিতি বেদীয়ে এই সন্দৰ্ভত তথ্য দিছে। এগৰাকী কনচালটেণ্ট গাইনেক’লজিষ্ট আৰু প্ৰসূতি বিশেষজ্ঞ।

মহিলাসকলে স্তন স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত এইবোৰ কথাৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে

যদি স্তনত কোনো ধৰণৰ খজুৱতি, ৰঙা পৰা বা ফোহা ওলায় তেন্তে তৎক্ষণাত গুৰুত্ব দিব লাগে।

পেডেড ব্ৰা বা ব্ৰাৰ কাপোৰৰ বাবেও এনে হ’ব পাৰে। কিন্তু, ইয়াক আওকাণ নকৰিব।

সময়ে সময়ে স্তনৰ আত্মপৰীক্ষা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি স্তনৰ আকৃতি, স্ৰাৱ বা যিকোনো ধৰণৰ গাঁঠিৰ কোনো পৰিৱৰ্তন হয়, তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।

কিছুমান মহিলাই পিএমএছৰ সময়ত স্তনৰ কোমলতা বা স্তনৰ বিষৰ অভিযোগ কৰে। কিন্তু, যদি আপোনাৰ লগত সঘনাই বা সকলো সময়তে এনেকুৱা হয়, তেন্তে ইয়াৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক।

যদি ব্ৰাৰ আকাৰ সঠিক নহয় বা একেটা ব্ৰা দীৰ্ঘদিন ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে আপুনি স্তনৰ এলাৰ্জী বা স্তনৰ কলাৰ সৈতে জড়িত সমস্যাত ভুগিব পাৰে। সেয়েহে সঠিক আকাৰৰ ব্ৰা বাছি লৈ সময়ে সময়ে সলনি কৰি থাকিব।

যদি আপুনি নিপলত কোনো ধৰণৰ বিষ, বিন্ধি বা স্ৰাৱ অনুভৱ কৰে, তেন্তে ইয়াৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক।

গৰ্ভাৱস্থা, মাহেকীয়া আৰু ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত স্তনত কিছু পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে। এইবোৰৰ বিষয়ে চিকিৎসকৰ লগত নিশ্চয় কথা পাতিব।

স্তন স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত এইবোৰ কথাত মহিলাসকলে নিশ্চয় গুৰুত্ব দিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment