এসপ্তাহত কিমানবাৰ চুলি ধুব লাগে জানেনে ? ভুল পদ্ধতিৰে চুলি ধোৱাৰ ফলতো সৰি পৰে চুলি

Hair Care: চুলি অত্যধিক পাতল হোৱাৰ এটা প্ৰধান কাৰণ হ’ল দুদিনৰ মূৰে মূৰে চুলি ধোৱা। একে সময়তে সময়মতে চুলি ধুব নোৱাৰিলে মূৰৰ ছালত মলি জমা হয়। এই বিল্ড-আপৰ বাবে চুলিৰ সঠিক বৃদ্ধিত অসুবিধা হয় আৰু চুলিৰ ক্ষতিৰ ফলত চুলি সৰি পৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত মনত এই প্ৰশ্নটো প্ৰায়ে আহে যে সপ্তাহত কিমানবাৰ বা কি ব্যৱধানত চুলি ধুব লাগে। ইয়াত চুলি কেতিয়া ধুব লাগে আৰু কেতিয়া ধুব নালাগে আৰু চুলি ধোৱাৰ সঠিক উপায় কি সেই বিষয়ে জানি লওক।

চুলি ধোৱাৰ সঠিক উপায়

চুলি কেতিয়া ধুব লাগে আৰু কেতিয়া ধুব নালাগে, সেয়া সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্ভৰ কৰে চুলি কিমান লেতেৰা আৰু কেনেকৈ তাৰ ওপৰত। যদি চুলিত তেল ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে, চুলি আঠা লগা হৈছে, মূৰত খজুৱতি অনুভৱ হৈছে, মূৰটো লাহে লাহে খোঁচোৱাৰ পিছত নখত মলি আবদ্ধ হৈ পৰে আৰু চুলিও লেতেৰা দেখা যায়, তেতিয়া বুজিব যে চুলি ধোৱাৰ সময় আহি পৰিছে। আহি পাইছে।

যিসকলৰ চুলি অত্যধিক পাতল হয় তেওঁলোকৰ মূৰৰ ছাল চুলি ধোৱাৰ ঠিক পিছদিনাখনেই তেলীয়া দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত দৈনিক চুলি ধোৱাটো প্ৰয়োজনীয় যেন লাগে। কিন্তু আপুনি যিমান পাৰে চেষ্টা কৰিব লাগে অন্ততঃ ১ দিনৰ ব্যৱধানত চুলি ধুবলৈ। সাধাৰণতে ২ দিনৰ ব্যৱধানত চুলি ধুই লোৱাটো ভাল। কিন্তু, যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপুনি প্ৰতিদিনে চুলিখিনি ধুব লাগে, তেন্তে চুলিখিনি চেম্পুৰে ধুব নালাগে, সাধাৰণ পানীৰে ধুবলৈ চেষ্টা কৰক। ইয়াৰ উপৰিও শুকান চেম্পুও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

ৰাতি চুলিত শুকান চেম্পু লগাই পিছদিনা হাতেৰে ব্ৰাছ কৰি আঁতৰাই পেলোৱা হয়। ইয়াৰ উপৰিও বজাৰত স্প্ৰে ড্ৰাই চেম্পুও উপলব্ধ যিবোৰ সহজে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। শুকান শ্বেম্পু ব্যৱহাৰ কৰিলে মূৰৰ ছালৰ আঠা আঁতৰি যায় আৰু চুলিবোৰ তেলীয়া নহয়, ঢৌৱা যেন লাগে।

চুলি ধোৱাৰ সঠিক পদ্ধতিৰ কথা ক’বলৈ গ’লে মুদ্ৰাৰ সমান চেম্পু লৈ মূৰৰ ছালত ঘঁহিব লাগে। চুলিৰ মূৰত শ্বেম্পু লগোৱাৰ পৰা বিৰত থাকে আৰু চুলিৰ মূৰ ঘঁহিও ধুব নালাগে। তাৰ পৰিৱৰ্তে মূৰৰ ছালত লগোৱা চেম্পুৰ ফেনেৰে গোটেই চুলিখিনি ধুব লাগে।

চুলি অত্যধিক ঘঁহি চুলি ধোৱাৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে। এনেদৰে চুলি ধুলে চুলিৰ অধিক ক্ষতি হয় আৰু চুলিৰ শুকানতা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে চুলিবোৰো দুৰ্বল হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment