কিমান বয়সলৈকে ল’ৰা-ছোৱালীয়ে নিজৰ লগত শুব লাগে, ইয়াত জানি লওক

অভিভাৱকত্বৰ পৰামৰ্শ: প্ৰতিটো শিশুৰ টোপনিৰ বন্ধু থাকে। কিছুমান শিশুৱে শুবলৈ বিশেষ কম্বল, আঠুৱা বা প্ৰিয় খেলনা বিচাৰিব পাৰে, আনহাতে কিছুমানে পিতৃ-মাতৃক নিজৰ ওচৰত ৰখাটো পছন্দ কৰিব পাৰে। প্ৰথম দিনত যিমানেই মৰমলগা যেন নালাগিব, ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে ই আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে সমস্যাৰ কাৰণ হৈ পৰিব পাৰে। আপুনি নথকা পৰিস্থিতিত বা ক’ৰবালৈ যাত্ৰা কৰাৰ সময়ত তেওঁ টোপনি নাহিব পাৰে বা খিংখিঙীয়া হ’ব পাৰে। শিশুটিক অকলে শুবলৈ শিকাব লাগে।

কেঁচুৱাক কিয় অকলে শুই দিব লাগে?

শিশু এটা অতি সৰু হ’লে মাক-দেউতাকৰ লগত খুবেই আকৃষ্ট হৈ থাকে, গতিকে আপোনাৰ কাষত শুই থকাটো তেওঁৰ বাবে ভুল হ’ব নোৱাৰে। অৱশ্যে ডাঙৰ হৈ অহাৰ লগে লগে সি কোনোবাদিনা অকলে শুব লাগিব। ইয়াৰ বাহিৰেও কিছুমান কাৰণ আছে যাৰ বাবে শিশুটিক অকলে শুই দিয়াৰ নিজস্ব উপকাৰ আছে।

তেনে পৰিস্থিতিত আমি কেনেকৈ শিশুটিৰ অকলে শুই থকাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিব পাৰো জানো…

আপোনাৰ শিশুটিক অকলে শুবলৈ দিয়াৰ টিপছ

১- সন্তানক হঠাতে অকলে শুবলৈ বাধ্য নকৰিব। সপ্তাহত এদিন বা দুদিন ঠিক কৰক যেতিয়া তেওঁ অকলে শুব। তাৰ পিছত চাওক তেওঁৰ ইয়াৰ প্ৰতি কেনে প্ৰতিক্ৰিয়া। তেওঁ অকলে শুবলৈ অভ্যস্ত হোৱাৰ লগে লগে লাহে লাহে দিনৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। অতি সোনকালেই তেওঁ অকলে শুই থকাৰ ধাৰণাটো ভাল পাবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

২- শিশুক শুই দিয়াৰ আগতে দাঁত ব্ৰাছ কৰা, পায়জামা পিন্ধা, লাইট ম্লান কৰা, শুভ ৰাতিৰ প্ৰাৰ্থনা কৰা বা কাহিনী পঢ়া আদি কামবোৰ কৰিবলৈ দিব লাগে। ইয়াৰ ফলত শিশুৱে সোনকালে টোপনি যাব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণে শিশুটিয়ে কেইদিনমানৰ ভিতৰতে অকলে শুই থকাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিব পাৰে।

৩- যদি আপোনাৰ সন্তান আপোনাৰ প্ৰতি অতি আকৃষ্ট, তেন্তে তেওঁক আওকাণ নকৰিব। কিছুমান শিশুৱে প্ৰায়ে মাক-দেউতাকক মাতেৰে বা এটা নিৰ্দিষ্ট চাৰ্ট বা কম্বলৰ কাষত দেখি নিৰাপদ অনুভৱ কৰে। আপুনি এই কামটো কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে কম্বল বা আঠুৱা সলনি কৰি বা আপোনাৰ শিশুটিক শুই থকাৰ সময়ত ধৰি ৰাখিবলৈ আপোনাৰ পুৰণি চুৱেটাৰটো দি।

৪- যেতিয়া আপুনি ভাবিব যে আপোনাৰ কেঁচুৱাটোৱে অৱশেষত অকলে শুবলৈ শিকিছে তেতিয়া কান্দি কান্দি আপোনাৰ কোঠালৈ আহি আপোনাক নিজৰ কোঠাত শুবলৈ ক’ব পাৰে। এনে অৱস্থাত তেওঁক লাহেকৈ বুজাই নিজৰ কোঠালৈ লৈ যাওক। প্ৰয়োজন হ’লে তেওঁৰ কোঠাৰ দুৱাৰৰ ওচৰত কেইমিনিটমান থিয় হৈ থাকিব যেতিয়ালৈকে তেওঁৰ টোপনি নাহে।

৫- একে সময়তে যেতিয়া আপোনাৰ সন্তানে এৰাতি অকলে শুবলৈ সফল হয় তেতিয়া তেওঁক কওক যে আপুনি তেওঁক লৈ গৌৰৱ কৰে। ইয়াৰ ফলত হয়তো তেওঁ পুনৰ সেই কামটো কৰিবলৈ প্ৰেৰণা পাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment