উচ্চতা দেখাৰ লগে লগে আপোনাৰ মূৰ ঘূৰায় নেকি? উচ্চতাৰ ভয়ৰ পৰা কেনেকৈ পাব পাৰি মুক্তি?

ভয় হৈছে ভৱিষ্যতৰ বিপদৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই উদ্ভৱ হোৱা এক স্বাভাৱিক মানৱীয় আৱেগ। কিন্তু এই ভয়ে যদি আপোনাৰ মনৰ শান্তি কাঢ়ি নিবলৈ আৰম্ভ কৰে বা স্বাভাৱিক জীৱনত বাধা হৈ পৰে, তেন্তে আপুনি ইয়াৰ প্ৰতি সচেতন হোৱাটো প্ৰয়োজন। দৰাচলতে ভয়ে কেৱল আপোনাৰ মনটোক প্ৰভাৱিত কৰাই নহয়, ই আপোনাৰ মন আৰু শৰীৰৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পেলায়। গতিকে ভয়ক জয় কৰিবলৈ হ’লে ইয়াৰ কাৰণ চিনাক্ত কৰাটো প্ৰয়োজনীয়, কিয়নো উচ্চতা দেখাৰ পিছত কিছুমান মানুহে অনুভৱ কৰে।

কওঁ যে উচ্চতাৰ ভয় আচলতে এক প্ৰকাৰৰ মানসিক সমস্যা যিটোক চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত Acrophobia বুলি কোৱা হয়। এই ফ’বিয়াত আক্ৰান্ত লোকসকলে উচ্চতাৰ ভয়ত মানসিক আৰু শাৰীৰিক দুয়োটা সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। এই সমস্যাটো সময়মতে চিনাক্ত কৰি চিকিৎসা কৰিব লাগে। এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক এই বিষয়ে তথ্য দিম। আমি আপোনালোকক কওঁ যে আমি এই বিষয়ে মানসিক চিকিৎসক শ্যামালি শ্ৰীবাস্তৱৰ সৈতে কথা পাতিছো আৰু তেওঁৰ পৰা পোৱা তথ্যসমূহ ইয়াত আপোনালোকৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিছো।

মন কৰিবলগীয়া যে এক্ৰ’ফ’বিয়াত আক্ৰান্ত লোকসকলে ওখ অট্টালিকা, ওখ পাহাৰ, দলঙৰ ওপৰেৰে আদি বস্তু দেখিলেই অজ্ঞাত কথাৰ প্ৰতি ভয় অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বহু সময়ত এই ভয়ৰ বাবে ব্যক্তিজনে শাৰীৰিক সমস্যাৰ সন্মুখীনও হয়, যেনে- উশাহ-নিশাহ লোৱাত কষ্ট, হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি আৰু মূৰ ঘূৰোৱা ইত্যাদি। কেৱল এয়াই নহয়, বহু সময়ত এই সমস্যাত ভুগি থকা ব্যক্তিয়ে কেৱল উচ্চতাৰ কথা ভাবিলেই ভয় অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত এই সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে বিমান বা ৰ’পৱেৰে যাত্ৰা কৰিবলৈ লাজ কৰে।

উচ্চতাৰ ভয়ে আমাক কিয় খেদি ফুৰে?

স্পষ্টভাৱে এই সমস্যাটো নিজৰ বাবেই অতি গুৰুতৰ আৰু সেয়েহে ইয়াৰ কাৰণ জানিবলৈ আৰু বুজিবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত, যাতে ইয়াৰ সঠিক চিকিৎসা কৰিব পৰা যায়। ব্যক্তি আৰু বিশেষ পৰিস্থিতি অনুসৰি ইয়াৰ কাৰণো ভিন্ন হ’ব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, শৈশৱত উচ্চতাৰ পৰা পৰিলে বা উচ্চতাৰ বাবে কোনো অপ্ৰীতিকৰ ঘটনাৰ প্ৰভাৱ প্ৰায়ে মানুহৰ মনত ইমানেই গভীৰভাৱে শিপাই যায় যে ডাঙৰ হৈও তাক লৈ ভয় কৰিয়েই থাকে। এনে পৰিস্থিতিত এইসকল লোকে ওখ স্থানত থকা জীৱনলৈ ভয় কৰে।

উদ্বিগ্নতাত ভুগি থকা ব্যক্তি এজনেও উচ্চতাৰ ভয়ত বহু পৰিমাণে ভোগে। এনে লোকে কেৱল উচ্চতাৰ পৰা পৰি যোৱাৰ কথা ভাবিলেই ভয় খায় আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱ তেওঁলোকৰ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও এই ফ’বিয়াৰ কাৰণ জিনীয় হ’ব পাৰে, অৰ্থাৎ যদি আপোনাৰ পিতৃ-মাতৃ বা আপোনাৰ পৰিয়ালৰ কোনো আত্মীয়ৰ এই সমস্যা হৈছে, তেন্তে আপুনিও এই সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱাটো সম্ভৱ।

এক্ৰ’ফ’বিয়াৰ দ্বিতীয়টো প্ৰধান কাৰণ হ’ল ব্যক্তিজনৰ নিজৰ শাৰীৰিক অৱস্থা। আচলতে কিছুমান লোকে উচ্চতা পোৱাৰ লগে লগে স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটাৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়, যাক চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত Altitude Sickness বুলি কোৱা হয়। এই সমস্যাত ভুগি থকা ব্যক্তি এজনে পাহাৰ বা আন ওখ ঠাই পোৱাৰ লগে লগে মূৰৰ বিষ, বমি আৰু মূৰ ঘূৰোৱা আদি সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিলেও উচ্চতাৰ ভয় অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

উচ্চতাৰ ভয়ৰ পৰা কেনেকৈ মুক্তি পাব পাৰি

উচ্চতাৰ ভয় এটা মানসিক সমস্যা, সেয়েহে ইয়াৰ চিকিৎসা কেৱল মনোচিকিৎসাৰ জৰিয়তেহে সম্ভৱ। কওঁ যে উচ্চতাৰ ভয় অৰ্থাৎ এক্ৰ’ফ’বিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে মনোৰোগ বিশেষজ্ঞসকলে কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ মানসিক চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰে, যেনে এক্সপ’জাৰ আৰু কগনিটিভ বিহেভিয়াৰ থেৰাপী। এক্সপ’জাৰ থেৰাপীত ভুক্তভোগীক বাৰে বাৰে ভয়ৰ প্ৰকৃত কাৰণ অৰ্থাৎ উচ্চতাৰ সন্মুখীন হ’বলৈ বাধ্য কৰা হয়, যাতে এই ভয়টো ব্যক্তিজনৰ মনৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে ওলাই যাব পাৰে।

এক্ৰ’ফ’বিয়াৰ গুৰুতৰ ক্ষেত্ৰত চিকিৎসকে কেতিয়াবা উদ্বেগজনক ঔষধ গ্ৰহণ কৰি ৰোগীক সকাহ দিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু এই সমস্যাত এনে ঔষধ সীমিত পৰিমাণেহে ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়। গতিকে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে এনে ঔষধ সেৱন নকৰিব।

আমি আশা কৰোঁ যে এই স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় তথ্যসমূহ আপোনাৰ বাবে উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব। যদি আপুনি এই তথ্য ভাল পাইছে তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱী আৰু চিনাকি সকলৰ লগত শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment