কণীৰ কুহুম সঁচাকৈয়ে স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক নেকি? জানক বিশেষজ্ঞসকলে কি কয়?

আমাৰ মাজত কণী খাই ভাল পোৱা বহু লোক আছে। আচলতে ইয়াক অতি সোনকালে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি আৰু ইয়াৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও বহু উপকাৰ আছে। কিন্তু আপুনি নিশ্চয় প্ৰায়ে দেখিছে যে কিছুমান মানুহে গোটা কণী নাখায়, কণীৰ কুহুম বেলেগে খায়। মানুহৰ মতে কণীৰ কুহুম শৰীৰৰ বাবে উপকাৰী নহয়। ইয়াৰ ফলত চৰ্বি আৰু কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি পাব পাৰে। আপুনিও একেই বিশ্বাস কৰেনে? যদি হয় তেন্তে MD Med,DM Neurology(AIIMS Delhi)Health coach লব লাগে। Neurologist Dr.Priyanka Sehrawat ৰ এই ভিডিঅ’টো চাব লাগিব। বিশেষজ্ঞসকলে ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্য ইনষ্টাগ্ৰামত শ্বেয়াৰ কৰিছে।

কণীৰ কুহুম সঁচাকৈয়ে ক্ষতিকাৰক নেকি?

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ ডাঃ প্ৰিয়ংকা ছেহৰাৱাটে কয় যে এয়া মাথোঁ এটা মিথ। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে কণীৰ কুহুমত প্ৰচুৰ পৰিমাণে প্ৰটিন, চেলেনিয়াম আৰু ভিটামিন বি ২ থাকে যদিও কণীৰ কুহুমত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থও থাকে যিবোৰ আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াত পানীত দ্ৰৱীভূত ভিটামিন যেনে ভিটামিন এ, ভিটামিন ই, ভিটামিন কে আৰু ওমেগা ৩ থাকে, যিটো এটা স্বাস্থ্যকৰ ফেটি এচিড যিয়ে আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।

আমাৰ ছাল আৰু চকুৰ বাবে এইবোৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে কণীৰ কুহুমত কণীৰ বগা অংশতকৈ বহুগুণ বেছি প্ৰটিন থাকে। এনে পৰিস্থিতিত সকলোৱে গোটা কণী খাব লাগে। ই সুষম পৰিমাণৰ প্ৰটিন, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থ প্ৰদান কৰে। হালধীয়া অংশটো আঁতৰাই দিলে পুষ্টিৰ পৰা বঞ্চিত হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment