কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰৰ এই গোপন কথাবোৰ জনাৰ পিছত আপোনাৰ চকু দুটা ডাঙৰ হৈ যাব, গম পোৱাৰ আগতে এবাৰ চকু ফুৰাওক।

মাতা কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰ সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষতে বিখ্যাত। এই মন্দিৰ ৫২ টা শক্তিপীঠৰ ভিতৰত অন্যতম। ভাৰতৰ মানুহে ইয়াক আঘোৰী আৰু তান্ত্ৰিকৰ দুৰ্গ বুলি গণ্য কৰে। অসমৰ ৰাজধানী দিছপুৰৰ পৰা প্ৰায় ১০ কিলোমিটাৰ নিলগত নীলাঞ্চল পৰ্বতত অৱস্থিত। মন্দিৰৰ বিশেষ কথাটো হ’ল ইয়াত কোনো মূৰ্তি নাই, মাতৃ দেৱীৰ কোনো ছবিও নাই। বৰং ইয়াত এটা পুখুৰী আছে, যিটো সদায় ফুলেৰে আবৃত। এই মন্দিৰত দেৱীৰ যোনি পূজা কৰা হয়। আজিও মাতৃৰ ইয়াত ঋতুস্ৰাৱ হয়। মন্দিৰৰ লগত জড়িত আন ৰহস্যজনক কথাও আছে, যিবোৰ জনাৰ পিছত আপুনি আচৰিত হ’ব। গতিকে কামাখ্যা দেৱীৰ মন্দিৰৰ লগত জড়িত আমোদজনক কথাবোৰৰ বিষয়ে জনাওক।

সেয়েহে কামাখ্যা নাম

মন্দিৰৰ ধৰ্ম আৰু পুৰাণ অনুসৰি ভগৱান বিষ্ণুৱে মাতা সতীক নিজৰ চক্ৰৰে ৫১ ভাগত বিভক্ত কৰিছিল। এই অংশবোৰ য’তেই পৰিল তাতেই মাতাৰ শক্তিপীঠ এটা গঢ় লৈ উঠিল। এই ঠাইতে মাকৰ যোনি পৰি গৈছিল, সেয়েহে ইয়াত তেওঁৰ কোনো মূৰ্তি নাই যদিও তেওৰ যোনি পূজা কৰা হয়। আজি এই ঠাইখন এক শক্তিশালী বেঞ্চ। দুৰ্গা পূজা, পোহন বিয়া, দুৰ্গা দেউল, বসন্তী পূজা, মদন দেউল, অম্বুবাসী আৰু মনসা পূজাত এই মন্দিৰৰ ভৱিষ্যৎ দেখা পোৱা যায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment