পত্নীক কেতিয়াও নকব এই তিনিটা কথা, গোটেই জীৱন কৰিব লাগিব আক্ষেপ

মহান পণ্ডিত হোৱাৰ উপৰিও আচাৰ্য চাণক্যক এজন ভাল শিক্ষক বুলিও গণ্য কৰা হয়। চাণক্যই বিশ্ববিখ্যাত তক্ষশিলা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা শিক্ষা গ্ৰহণ কৰি তাত থকা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক আচাৰ্য পদত পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁ কেৱল এজন দক্ষ কূটনীতিবিদেই নহয়, এজন মহান কৌশলবিদ আৰু অৰ্থনীতিবিদ আছিল।

যদি কোনো ব্যক্তিয়ে আচাৰ্য চাণক্যৰ কথা মানি চলে তেতিয়া সেই ব্যক্তিজনে জীৱনত কেতিয়াও ভুল নকৰে আৰু সফল স্থানত উপনীত হ’ব পাৰে। চাণক্য নীতিয়ে পুৰুষ আৰু মহিলাৰ সম্পৰ্কৰ লগতে তেওঁলোকৰ গুণৰ বিষয়েও ব্যাখ্যা কৰিছে। স্বামী-স্ত্ৰী ইজনে সিজনৰ পৰিপূৰক বুলি কোৱা হয়।

দুয়োজনেই সুখ-দুখৰ সংগী। তথাপিও জীৱনত কিছুমান কথা আছে যিবোৰ কোনো ব্যক্তিক কোৱা উচিত নহয়। এইবোৰ কথা আপুনি আপোনাৰ পত্নীৰ পৰাও লুকুৱাই ৰাখিব লাগে, নহ’লে ভৱিষ্যতে সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। স্বামীয়ে পত্নীক কোৱা উচিত নহয় সেইবোৰ কথা কি কি আমি জানো।

চাণক্য নীতি শাস্ত্ৰৰ মতে স্বামীয়ে কেতিয়াও পত্নীক নিজৰ অপমানৰ কথা ক’ব নালাগে। বিশ্বাস কৰা হয় যে যদি মহিলাসকলে এই বিষয়ে সচেতন হয় তেন্তে তেওঁলোকে মাজে মাজে এই অপমানক ঠাট্টা কৰাত ব্যৰ্থ নহয়।

চাণক্যই চাণক্য নীতিত কৈছে যে দান কেৱল গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে। যেতিয়া গোপনে দিয়া হয়। পত্নীৰ পৰাও দান গোপন কৰি ৰাখিব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ অনুদানৰ গুৰুত্ব নিশ্চিতভাৱে হ্ৰাস পায়। লগতে বহু সময়ত আপোনাৰ পত্নীয়ে দান-বৰঙণিৰ বাবে কৰা খৰচৰ উদ্ধৃতি দি আপোনাৰ বিষয়ে বেয়াকৈ ক’ব পাৰে।

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে যদি স্বামীৰ কোনো দুৰ্বলতা থাকে, তেন্তে স্বামীয়ে এই দুৰ্বলতা পত্নীৰ সৈতে ভাগ কৰা উচিত নহয়।

চাণক্য নীতিৰ মতে যদি আপোনাৰ পত্নীয়ে আপোনাৰ দুৰ্বলতাৰ বিষয়ে জানিব পাৰে তেন্তে তেওঁ আপোনাৰ দুৰ্বলতাক আক্ৰমণ কৰি নিজৰ কথাখিনি বুজাব পাৰে। গতিকে আপোনাৰ দুৰ্বলতা কেতিয়াও আপোনাৰ পত্নী বা আন কোনো ব্যক্তিক নকব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment