প্ৰতিদিনে ভগৱান গণেশক বিভিন্ন প্ৰসাদ আগবঢ়াওক, জানি লওক তেওঁৰ ১০ টা প্ৰিয় প্ৰসাদ কি কি।

যদি আপুনিও গণপতি ঘৰতে ৰাখিছে, তেন্তে দহ দিনৰ বাবে তেওঁক বিভিন্ন প্ৰসাদ আগবঢ়াব লাগে। ভগৱান গণেশক আপোনাৰ পছন্দৰ বস্তু আগবঢ়াই আপোনাৰ সমগ্ৰ পৰিয়ালত আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ হ’ব।

মোদকঃ মোদক ভগৱান গণেশৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় প্ৰসাদ। চাউলৰ আটা, নাৰিকল আৰু গুৰেৰে তৈয়াৰী পৰম্পৰাগত মডাকক প্ৰথম দিনাই প্ৰভুৰ আগত আগবঢ়াওক। যদিও মডাক বহু ধৰণে তৈয়াৰ কৰা হয়, নাৰিকল আৰু গুড়ৰ মডাক তেওঁলোকৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় সুস্বাদু খাদ্য।

মটিচূৰ লাড়ুঃ ঈশ্বৰৰ বাবে দ্বিতীয় প্ৰিয় প্ৰসাদ হৈছে মটিচূৰ লাড়ু। চৰণীয়া আটাৰে নিৰ্মিত এই লাড়ু তেওঁৰ বাহন মুস্কৰাজৰ লগতে তেওঁৰ অতি প্ৰিয়। পিছদিনা বিশুদ্ধ ঘিউৰ পৰা তৈয়াৰী চূণৰ আটা য়েলাদ্দুছ প্ৰভুক অৰ্পণ কৰিব লাগে।

নাৰিকল চাউলঃ গণপতি জীয়েও নাৰিকল ভাত খুব ভাল পায় আৰু তৃতীয় দিনা তেওঁৰ পূজাৰ সময়ত এইখিনি আগবঢ়াব লাগে। এই ভোগ তামোলৰ গাখীৰত ভাত ৰান্ধি প্ৰস্তুত কৰা হয়। ইচ্ছা কৰিলে তাত গুড় বা চেনিও দিব পাৰে।

পুৰাণ পলিঃ গ্ৰাম দালি আৰু গুৰেৰে তৈয়াৰী পুৰাণ পলি ভগৱান গণেশৰ প্ৰসাদ। বহু ঠাইত ইয়াক খোয়াৰে তৈয়াৰ কৰা হয়। চতুৰ্থ দিনা এই নৈবেদ্য ঈশ্বৰক আগবঢ়াব। নিশ্চয় প্ৰভুৱে আপোনাৰ ওপৰত সন্তুষ্ট হ’ব।

শ্ৰীখণ্ডঃ ভগৱান গণেশৰ পূজাত শ্ৰীখণ্ডক আটাইতকৈ প্ৰিয় প্ৰসাদ বুলি গণ্য কৰা হয়। বিভিন্ন ধৰণৰ শুকান ফলৰ লগত দৈ আৰু চেনি মিহলাই কেশৰ তৈয়াৰ কৰা হয়। ইচ্ছা কৰিলে শ্ৰীখণ্ডৰ বাহিৰেও পঞ্চম দিনা পঞ্চমৃত বা পাঞ্জাৰীও আগবঢ়াব পাৰে।

কলৰ শ্বীৰাঃ পকা কল গুড়ি কৰি চেমোলিনা আৰু চেনিৰ লগত মিহলাই শ্বীৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। ইচ্ছা কৰিলে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে বিশুদ্ধ ঘিউৰে তৈয়াৰী হালোৱাও ভগৱানক আগবঢ়াব পাৰে। এই ষষ্ঠ দিনা ঈশ্বৰক অৰ্পণ কৰক।

ৰাভা পংগল: ৰাভা অৰ্থাৎ চেমোলিনা আৰু মুং দালি পিহি ঘিউ আৰু বহুত শুকান ফলৰ লগত মিহলাই লোৱা হয়। এক প্ৰকাৰে ই মুং হালৱাৰ সৈতে মিল আছে। এইটো আপুনি সপ্তম দিনা ভগৱান গণেশৰ নৈবেদ্যৰ থালত ৰাখিব পাৰে।

পায়াসমঃ এইটোও পৰম্পৰাগত সুস্বাদু আৰু বিশেষকৈ দক্ষিণ ভাৰতত তৈয়াৰ কৰা হয়। এয়া খীৰৰ এক ৰূপ। গাখীৰ আৰু চেনি বা গুৰ দি চাউল বা ভাৰ্মিচেলি তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াত ইলাচিৰ গুড়ি, ঘিউ আৰু অন্যান্য শুকান ফল যোগ কৰা হয়। অষ্টম দিনা এই নৈবেদ্য প্ৰভুৱে বৰ ভাল পাব।

বিশুদ্ধ ঘিউ আৰু গুড় আগবঢ়াওক: বিশুদ্ধ ঘিউত ৰন্ধা গুড়ৰ প্ৰসাদ ভগৱান গণেশে ভাল পায়। গতিকে নৱম দিনা ভগৱান গণেশক এই অৰ্পণ কৰিব পাৰে। ইচ্ছা কৰিলে এই গুড়ত খেজুৰ আৰু নাৰিকলও দিব পাৰে।

চপ্পন ভোগঃ দশম দিনা ভগৱান গণেশে প্ৰিয় সকলো ভোগৰ লগতে আন বহুতো ভোগ প্ৰস্তুত কৰে। এই প্ৰসাদৰ সংখ্যা ৫৬ প্ৰকাৰৰ হ’ব লাগে। ইচ্ছা কৰিলে তাত যিকোনো ভোগ বনাব পাৰে। এই দিনটোত বিশুদ্ধ আৰু সাতত্বিক খাদ্যৰ লগতে ভগৱান গণেশক বিশেষ প্ৰসাদ আগবঢ়োৱা হয়।

নিজৰ হাতেৰে মৰমেৰে ভগৱান গণেশক প্ৰসাদ কৰক। এনে কৰি ঈশ্বৰে আপোনাৰ সমগ্ৰ পৰিয়ালটোৰ ওপৰত নিজৰ বিশেষ আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ দিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment