তৰমুজ খোৱাৰ পাছত পানী খাব লাগে নে নালাগে? জানক বিশেষজ্ঞই কি কয়!

গৰমৰ গৰম দিনে দিনে বাঢ়ি গৈ আছে। সমগ্ৰ উত্তৰ ভাৰত ইয়াৰ কবলত। গৰম আৰু গৰম বতাহে জীৱনটো কঠিন কৰি তুলিছে। মাত্ৰ কেইমিনিটমানৰ বাবে ঘৰৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ পিছত শৰীৰত পানীলগা অনুভৱ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই গৰম গৰমত হাইড্ৰেচন বজাই ৰাখিবলৈ তৰমুজতকৈ ভাল কি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত পেটতো ভৰি পৰে আৰু শৰীৰত পানীৰ অভাৱ নহয়। ইয়াক সেৱন কৰাৰ পিছত আপুনি সতেজ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। একে সময়তে ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠসকলে তৰমুজ খোৱাৰ পিছত সদায় পানী খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকে। কাৰণ, ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ কি? কাৰণ, তৰমুজ খোৱাৰ পিছত কিয় পানী খাব নালাগে। এই বিষয়ে জনাওক বিশেষজ্ঞ বিন্নী চৌধুৰীৰ পৰা।

তৰমুজ খোৱাৰ পিছত কিয় পানী খাব নালাগে

আমি সকলোৱে জনা মতে তৰমুজত ৯৫ শতাংশ পানী থাকে। সেৱনৰ পিছত বেছিকৈ পানী খালে পেটত ফুলি উঠিব পাৰে। আনকি পেটত থকা পাচক ৰস দ্ৰৱীভূত হ’ব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে ই নিয়মীয়া হজম প্ৰক্ৰিয়াত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে। তৰমুজ খোৱাৰ লগে লগে পানী খালে কিছুমান মানুহৰ অস্বস্তি অনুভৱ হ’ব পাৰে আৰু বদহজম, পেট ফুলা আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

তৰমুজ খোৱাৰ পিছত কিমান দেৰি পানী খাব লাগে?

পেটৰ সমস্যা বা সংবেদনশীল পেট থকা লোকে তৰমুজ খোৱাৰ পিছত কমেও আধা ঘণ্টা পানী খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। কিন্তু যদি আপুনি অতি পিয়াহ অনুভৱ কৰিছে তেন্তে আপুনি এটা বা দুটা চুমুক পানী খাব পাৰে, কিন্তু হঠাতে প্ৰায় এগিলাচ ভৰ্তি পানী খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে। কাৰণ ইয়াৰ ফলত অস্বস্তি আৰু এচিডিটি হ’ব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment