ধনৰ দেৱী লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ পাবলৈ শুকুৰবাৰে এনেকৈ ৰাখক উপবাস, আশীৰ্বাদৰ সৈতে সুখ আৰু সমৃদ্ধি আহিয়েই থাকিব

Friday Fast Method: যাৰ ওপৰত মাতৃ লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ হয়, তেওঁৰ বন্ধু-বান্ধৱী আৰু পৰিয়াল বেলেগ হৈ পৰে। সকলোৰে কামনা যাতে তেওঁলোকৰ বেংকৰ বেলেঞ্চ কেতিয়াও খালী নহয়। জীৱনত ইমান টকা থাকিব লাগে যে প্ৰতিটো অসুবিধা সৰু যেন লাগে। এই কাৰণেই দেৱী লক্ষ্মীক কেৱল ঘৰতে নহয় কৰ্মস্থলীতো পূজা কৰা হয়, যাতে আশীৰ্বাদৰ সৈতে সুখ আৰু সমৃদ্ধি আহিয়েই থাকে। লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ লাভ কৰিবলৈ শাস্ত্ৰত উল্লেখ আছে যদিও শুকুৰবাৰে উপবাস ৰখাটো অতি ফলপ্ৰসূ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত শুকুৰবাৰে কেনেকৈ উপবাস ৰাখিব লাগে জানি লওক যাতে ধনৰ দেৱী সন্তুষ্ট হয়।

শুকুৰবাৰ কেনেকৈ উপবাস ৰাখিব

উপবাস পালন কৰিবলৈ ৰাতিপুৱা সূৰ্য্য উদয়ৰ আগতে সাৰ পাই উঠি ঘৰ চাফা কৰিব লাগে। ইয়াৰ পিছত গা ধুই পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিব আৰু তাৰ পিছত ৭, ১১ বা ২১ দিন উপবাস ৰখাৰ সংকল্প লওক। গোটেই দিনটো মনতে লক্ষ্মী দেৱীৰ মন্ত্ৰ জপ কৰি থাকক। দিনত নিমখ নাখাব, কেৱল ফলমূল খাব। শুকুৰবাৰৰ উপবাসৰ সময়ত প্ৰধানকৈ সূৰ্যাস্তৰ পিছত সন্ধিয়া পূজা কৰা হয়। সেইবাবেই সন্ধিয়া আকৌ এবাৰ নিজকে শুদ্ধ কৰি ভগৱানৰ সন্মুখত বহিব।

সন্মুখত মল এটাত ৰঙা কাপোৰ মেলি লক্ষ্মী দেৱীৰ মূৰ্তি স্থাপন কৰক। এমুঠি ভাত ৰাখি তাৰ ওপৰত পানীৰে ভৰা তামৰ পাত্ৰ এটা ৰাখিব। তাৰ ওপৰত এটা বাটিত সোণ বা ৰূপৰ অলংকাৰ এটা ৰাখক। যদি আপোনাৰ হাতত কোনো গহনা নাই তেন্তে আপুনি এটা মুদ্ৰাও ৰাখিব পাৰে। লগতে বাটিটোত গোলাপ ফুল এটাও ৰাখিব।

এই পদ্ধতিৰে লক্ষ্মী দেৱীক পূজা কৰক

লক্ষ্মী দেৱীৰ সন্মুখত ৰখা গহনাবোৰক হালধি আৰু সেন্দুৰেৰে পূজা কৰি অক্ষত আৰু ফুল আগবঢ়াওক। হাত ভাঁজ কৰি লক্ষ্মী দেৱীৰ শ্ৰিয়ন্ত্ৰ আৰু অন্যান্য ৰূপক প্ৰণাম কৰি তাৰ পিছত কাহিনী আৰম্ভ কৰক পূজাৰ সময়ত দেৱীৰ সন্মুখত বিশুদ্ধ ঘিৰ দীপ জ্বলাবলৈ নাপাহৰিব। কাহিনী শেষ কৰাৰ পিছত মাতাৰ আৰতি কৰি তাইক মিঠাই আগবঢ়াওক। যদিও যিকোনো মিঠাই মাতৃ দেৱীক আগবঢ়াব পাৰি, কিন্তু দেৱী লক্ষ্মীয়ে বগা মিঠাই বৰ ভাল পায়, সেয়েহে খীৰ বা ৰাবদী আগবঢ়োৱাটো বৰ ভাল হ’ব।

ভোগ অৰ্পণ কৰাৰ পিছত হাত ভাঁজ কৰি মাতৃ দেৱীৰ ওচৰত প্ৰাৰ্থনা কৰক আপোনাৰ ইচ্ছা পূৰণৰ বাবে। সন্ধিয়া একেলগে সাধাৰণ খাদ্য একেলগে খাব পাৰি। এনেদৰে পূৰ্ণ বিশ্বাস আৰু ভক্তিৰে উপবাস কৰি মহালক্ষ্মীয়ে সন্তুষ্ট হৈ আশীৰ্বাদৰ বৰষুণ কৰে।

কেনেকৈ ব্ৰত ভাঙিব?

আপুনি প্ৰতিজ্ঞা কৰা সকলো উপবাস সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত উদ্যপান কৰাটো শাস্ত্ৰত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বিবেচিত হৈছে যদি কোনো কুমাৰী ছোৱালীয়ে উপবাস পালন কৰি আছে তেন্তে উদ্যপানৰ সময়ত ছোৱালীবোৰক খাদ্য খুৱাব লাগে। যদি কোনো বিবাহিত মহিলাই উপবাস পালন কৰে, তেন্তে উদ্যপানৰ দিনাও উদ্যপানৰ দিনাও ওপৰত দিয়া পদ্ধতিৰে মাতৃ দেৱীক পূজা কৰি তাৰ পিছত ছোৱালী বা বিবাহিত মহিলাক খাদ্য খুৱাব লাগে।

খীৰ আৰু নাৰিকল প্ৰসাদ আপোনাৰ খাদ্যত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ নাপাহৰিব। দক্ষিণা হিচাপে তেওঁলোকক বৈভৱ লক্ষ্মী ব্ৰতৰ কিতাপ এখন, নাৰিকল এটুকুৰা, তীখাৰ পাত্ৰত খীৰ, কিছু কাপোৰ আৰু টকা দিয়ক।

উপবাস সময়ত এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

যিয়ে এইদৰে লক্ষ্মী দেৱীৰ উপবাস পালন কৰে, মাতৃ দেৱীৰ আশীৰ্বাদ সদায় তেওঁৰ লগত থাকে। সেই মানুহজনে কেতিয়াও ধন-সম্পত্তি আৰু সৌভাগ্যৰ অভাৱৰ সন্মুখীন নহয়। মাৰ এই উপবাসটোৱে কথাবোৰ আৰু বেয়া কৰি তুলিবলৈ গৈ আছে। মনত ৰাখিব যে উপবাসৰ সময়ত কাৰো প্ৰতি বেয়া অনুভৱ কৰা উচিত নহয় আৰু কাৰো বিষয়ে গুজৱ কৰা উচিত নহয়। সঁচা অনুভূতি আৰু নিৰ্মল মনেৰে উপবাস ৰাখক। ইয়াৰ দ্বাৰা পূজাৰ শুভ ফল পোৱা যায়।

(ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ ধৰ্মীয় বিশ্বাস আৰু লোকবিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে, ইয়াৰ কোনো বৈজ্ঞানিক প্ৰমাণ নাই। সাধাৰণ জনস্বাৰ্থৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ইয়াত উপস্থাপন কৰা হৈছে।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment