কৰ্মক কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়? ইয়াৰ গুৰুত্ব গীতাত বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

হিন্দু ধৰ্ম শাস্ত্ৰ ভাগৱত গীতাই মানৱ জাতিক অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ কাম কৰি আহিছে। ইয়াৰ উপযোগিতা কেৱল ভাৰততে সীমাবদ্ধ নহয় বৰঞ্চ বিদেশতো গীতাৰ ধাৰণা গ্ৰহণ কৰা লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। এনে পৰিস্থিতিত সনাতন ধৰ্মত কৰ্মক মূল নীতি হিচাপে গণ্য কৰা হৈছে, যাৰ বৰ্ণনা গীতাকে ধৰি বহু ধৰ্মীয় গ্ৰন্থত পোৱা যায়।

গীতাৰ উপদেশঃ হিন্দু ধৰ্মত কৰ্মক বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। বহু ধৰ্মীয় গ্ৰন্থতো ইয়াৰ গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। শাস্ত্ৰত কোৱা হৈছে যে মানুহে যি কাম কৰে, একে ফল পোৱা যায়। নিজৰ কৰ্মৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি জীৱন যাপন কৰা ব্যক্তিয়ে জীৱনৰ সকলো ক্ষেত্ৰতে সফলতা লাভ কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত ক’ব পাৰি যে এজন ব্যক্তিৰ ভৱিষ্যত নিৰ্ণয় কৰা হয় তেওঁৰ কৰ্মৰ ভিত্তিত। এজন ব্যক্তিৰ কৰ্ম ভাল হ’লে তেওঁ নতুন উচ্চতাত উপনীত হ’ব পাৰে, আনহাতে বেয়া কামত মানুহক ধ্বংস কৰাৰ ক্ষমতা থাকে।

গীতাত এইবোৰ কথা কোৱা হৈছে

न हि कश्चित्मक्षमपि जातु तिष्ठत्यकर्मकृतृ
ভাগৱতৰ এই শ্লোকটোৱে কৰ্মৰ গুৰুত্ব দেখুৱাইছে। এই পদত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক বুজাইছে যে নিঃসন্দেহে কোনোৱে এমুহূৰ্তৰ বাবেও কাম নকৰাকৈ জীয়াই থাকিব নোৱাৰে। এনে পৰিস্থিতিত কাম কৰাটো প্ৰকৃতিৰ নিয়ম আৰু ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিব নোৱাৰি।

শৰীৰৰ লগত কোনো কাম নকৰিলেও আমি মন আৰু বুদ্ধিৰে সক্ৰিয় হৈ থাকোঁ। যেতিয়ালৈকে আমি এই গুণবোৰৰ প্ৰভাৱত থাকিম তেতিয়ালৈকে আমি কৰ্ম সম্পাদন কৰিবলৈ বাধ্য হওঁ। গতিকে কৰ্মক সম্পূৰ্ণৰূপে ত্যাগ কৰাটো অসম্ভৱ, কাৰণ ই প্ৰকৃতিৰ নিয়মৰ বিৰুদ্ধে হ’ব।

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কি কয়?

“कर्मण्येवाधिकारस्ते मा फलेषु कदाचन । मा कर्मफलहेतुर्भुर्मा ते संगोऽस्त्वकर्मणि ।।”
গীতাৰ আন এটা শ্লোকত শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক কৈছে যে আপোনাৰ কেৱল কৰ্মৰ ওপৰতহে অধিকাৰ আছে, কেতিয়াও তাৰ ফলৰ ওপৰত নহয়। গতিকে আপোনাৰ কৰ্মৰ ফলাফলৰ প্ৰতি আকৃষ্ট হ’ব নালাগে বা সেইবোৰ নকৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত হ’ব নালাগে অৰ্থাৎ এজন ব্যক্তিয়ে কেৱল নিজৰ কৰ্মক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে, সেই কৰ্মৰ পৰা কি ফলাফল পোৱা যাব, সেয়া ব্যক্তিজনৰ হাতত নাই . এনে পৰিস্থিতিত এজন ব্যক্তিয়ে ফলাফলৰ চিন্তা নকৰাকৈ কেৱল নিজৰ কামত মনোনিৱেশ কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment