মঙলবাৰক কিয় কোৱা হয় হনুমান জীৰ দিন, ব্ৰত ৰাখোতে মনত ৰাখিব এই কথাবোৰ

Hanuman ji Puja: হিন্দু ধৰ্মত প্ৰতিটো দিন কোনো কোনোবা দেৱতা বা দেৱীৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত কৰা হয়। একেদৰে মঙলবাৰৰ দিনটো ৰামভক্ত হনুমানলৈ উচৰ্গা কৰা হয়। এই দিনটোত হনুমান জীক পূজা কৰি ভক্তসকলে বিশেষ উপকাৰ লাভ কৰে। হনুমান জীক সমস্যা সমাধানকাৰী বুলিও কোৱা হয়। কাৰণ তেওঁ নিজৰ ভক্তৰ সকলো কষ্ট দূৰ কৰে।

মঙলবাৰে কিয় হনুমান জীক পূজা কৰা হয়?

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি মঙলবাৰে জন্ম হৈছিল বজৰংগবলীৰ। এই কাৰণেই এই দিনটো তেওঁৰ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হয়। এই কাৰণেই মঙলবাৰে হনুমান জীৰ ব্ৰত পালন কৰা হয়। এই দিনটোত ব্ৰত ৰখাৰ দ্বাৰা জীৱনৰ সকলো ধৰণৰ বিপদ আৰু বিপদ নোহোৱা হৈ যায়। মংগল গ্ৰহকো হনুমানজীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বুলি গণ্য কৰা হয়, সেয়েহে এই কাৰণেই মঙলবাৰেও হনুমঞ্জীক পূজা কৰা হয়।

এই দিনটোত উপাসনা কৰিলে কি কি লাভ হয়?

মঙলবাৰে কঠোৰ নিয়ম অনুসৰি বজৰংবলীক পূজা কৰিলে তেওঁ সোনকালে সুখী হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। আৰু তেওঁৰ ভক্তৰ সকলো কষ্ট দূৰ কৰে। এই দিনটোত ব্ৰত ৰাখি সুন্দৰকান্দ পাঠ কৰিলে মংগল গ্ৰহৰ অশুভ প্ৰভাৱো দূৰ হয়। আজিৰ দিনটোত ‘অম শ্ৰী হনুমন্তে নম’ মন্ত্ৰ জপ কৰিলে বিশেষ ফল পোৱা যায়।

মঙলবাৰে ব্ৰত ৰখাৰ সময়ত এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

মঙলবাৰে ব্ৰত ৰখাৰ সময়ত পবিত্ৰতাৰ প্ৰতি সৰ্বাধিক গুৰুত্ব দিব লাগে। পূজাৰ সময়ত মনটো ইফালে সিফালে বিচৰণ কৰিবলৈ নিদিব। যদি আপুনি এই দিনটোত ব্ৰত পালন কৰে তেন্তে নিমখ সেৱন নকৰিব। ইয়াৰ লগতে যদি আপুনি কোনো মিঠা বস্তু দান কৰে তেন্তে নিজে গ্ৰহণ নকৰিব। মঙলবাৰৰ ৰোজাৰ সময়ত ক’লা বা বগা কাপোৰ পৰিধান কৰি ভগৱান হনুমানক পূজা কৰা উচিত নহয়। এই দিনটোত ৰঙা কাপোৰ পিন্ধাটোৱেই উত্তম। ব্ৰত পালন কৰা ব্যক্তিয়ে দিনটোত এবাৰহে আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ NewsLiner Assam ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment